میانجیگری احتمالی کاظمی میان ایران و عربستان بعد از سفر ظریف به بغداد

0
1451

تا کنون ایران و عراق به طور رسمی درباره میانجیگری احتمالی کاظمی بین تهران و ریاض، که مهم‌ترین رقیبان منطقه‌ای به شمار می‌روند و روابط پرتنشی دارند، اعلام موضع نکرده‌اند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد ضمن تشریح برنامه‌های سفر خود تاکید کرده که سفرش به عراق از قبل “هماهنگ شده بود”. ظاهرا هدف از این تاکید بی‌ارتباط نشان دادن این سفر با دیدار کاظمی از ریاض و تهران است. وزیر خارجه ایران بدون این که انتقال پیامی برای ریاض را به صراحت انکار کند گفته است: «این سفر فرصت خوبی را فراهم می‌کند که با توجه به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه، هماهنگی‌های لازم برای این سفر را انجام دهیم.»

آیا ظریف در سفر بغداد حامل پیام برای عربستان است؟

نخست‌وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف به ریاض می‌رود و فردای آن به تهران؛ آیا او میان ایران و عربستان میانجیگری می‌کند؟ این پرسشی است که ظریف پاسخ دقیقی به آن نداده و منابع عراقی درباره آن متناقض نظر داده‌اند.

20.07.2020

    
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایرانمحمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی صبح یک‌شنبه ۲۹ تیر (۱۹ ژوئیه) برای یک دیدار یک روزه از عراق وارد بغداد شد. مطابق بیانیه وزارت خارجه عراق، محمد جواد ظریف تا ساعت هشت غروب که بغداد را ترک می‌کند با مسئولان ارشد عراقی و شماری از شخصیت‌های مهم این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

ظریف برنامه فشرده ملاقات‌های خود در بغداد را با دیدار با فواد حسین، همتای عراقی‌اش آغاز کرد و پس از آن با نخست‌وزیر، مصطفی کاظمی و اعضای کابینه او به مذاکره پرداخت.

ناظران ملاقات ظریف و کاظمی را مهم‌ترین بخش سفر او به بغداد ارزیابی می‌کنند. اهمیت این دیدار به برنامه‌های دو روز آینده نخست‌وزیر عراق برای دیدار از ریاض و تهران باز می‌گردد.

برخی از تحلیلگران معتقدند کاظمی قصد دارد میان ایران و عربستان سعودی میانجیگری کند و ظریف حامل پیامی است که او به ریاض می‌برد تا پاسخ آن را روز سه‌شنبه به اطلاع مسئولان ارشد جمهوری اسلامی برساند.

میانجیگری احتمالی کاظمی میان ایران و عربستان؟

تا کنون ایران و عراق به طور رسمی درباره میانجیگری احتمالی کاظمی بین تهران و ریاض، که مهم‌ترین رقیبان منطقه‌ای به شمار می‌روند و روابط پرتنشی دارند، اعلام موضع نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد ضمن تشریح برنامه‌های سفر خود تاکید کرده که سفرش به عراق از قبل “هماهنگ شده بود”. ظاهرا هدف از این تاکید بی‌ارتباط نشان دادن این سفر با دیدار کاظمی از ریاض و تهران است.

وزیر خارجه ایران بدون این که انتقال پیامی برای ریاض را به صراحت انکار کند گفته است: «این سفر فرصت خوبی را فراهم می‌کند که با توجه به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه، هماهنگی‌های لازم برای این سفر را انجام دهیم.»

تائید و تکذیب در عراق

در همین حال برخی مقام‌های عراقی از ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر و از شخصیت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی، درباره انتقال پیام ایران به ریاض از طریق ظریف و کاظمی سخنان متناقضی بیان کرده‌اند.

غضنفر البطیخ، یکی از رهبران ائتلاف فتح به “شفق نیوز” گفته یکی از هدف‌های اصلی ظریف در سفر به بغداد ارسال پیام‌هایی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، به خصوص عربستان است.

او می‌گوید به نفع عراق نیست که در مناقشه میان ایران و عربستان جانب یک طرف علیه دیگری را بگیرد و بغداد این امکان را دارد که میان تهران و ریاض نقش میانجی را بر عهده بگیرد.

به گزارش ایسنا، فاضل جابر، نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق در یک اظهار نظر کاملا متفاوت به خبرگزاری المعلومه گفته است: «سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به عراق روتین بوده و ارتباطی با هرگونه درخواست از عراق برای وساطت بین تهران و واشنگتن و ریاض ندارد و هیچ گونه پیامی از سوی ایران در این رابطه وجود ندارد.»

احتمالا در روزهای آینده جزئیات بیشتری در مورد درستی یا نادرستی گمانه‌زنی‌ها درباره ارسال پیام به ریاض از طریق کاظمی منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود حداکثر پس از سفر نخست‌وزیر عراق به تهران نشانه‌های بیشتری درباره میانجیگری احتمالی او بین ایران و عربستان آشکار شود.

 منبع : دویچه وله

در همین زمینه:

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید