خانه فعالین حقوق بشر اجتماعی، سیاسی، فرهنگی درخواست مایک پنس از اروپا: از توافق هسته‌ای دست بردارید، پاسخ آلمان...

درخواست مایک پنس از اروپا: از توافق هسته‌ای دست بردارید، پاسخ آلمان به معاون ترامپ

0
1138

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن  (۱۴ فوریه) در یک سخنرانی در پایتخت لهستان از کشورهای اروپایی خواست تا با پیوستن به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، از حمایت از توافق هسته‌ای دست بردارند. او که در کنفرانس “امنیت و ثبات در خاورمیانه” که توسط آمریکا در ورشو سازماندهی شده سخن می‌گفت افزود: «متاسفانه برخی شرکای اروپایی ما حاضر به همکاری نیستند. در حقیقت آن‌ها تلاش میکنند تا مکانیزمی برای خنثی کردن تحریم‌ها راه بیندازند.» پنس گفت: «طرح اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران تلاش برای به شکست کشیدن تحریم‌های آمریکا علیه رژیم آدمکش انقلابی ایران است.» معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: «این اقدام به تقویت ایران و شکاف بیشتر میان اتحادیه اروپا و آمریکا منجر خواهد شد.»

دستیار وزیر خارجه آلمان در کنفرانس ورشو: اروپا پای برجام می‌ایستد

14.02.2019 ـ دویچه وله

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی نیوز 18 هند، آنن با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری در این رابطه در نهایت بر عهده دهلی نو خواهد بود، اعلام تداوم خرید نفت از ایران را موضوعی «بسیار حائز اهمیت» دانست.

به گزارش نشریه آلمانی‌زبان «اشپیگل»، نیلس آنن دستیار وزیر خارجه آلمان که به نمایندگی از این کشور در نشست ورشو شرکت داشت، بعد از سخنان مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از ساز و کار مالی اروپا برای تجارت با ایران (اینستکس) گفت: «ظاهراً کژتابی پیش آمده. اینستکس فقط برای ادامه تجارت قانونی با ایران به وجود آمده. علاوه بر این نظرات متفاوتی درباره سیاست خارجی ایران وجود دارد. ما به سیاست اعمال حداکثر فشار معتقد نیستیم. آلمان صرفاً به دلیل پایبندی ایران به مفاد برجام از توافق هسته‌ای دفاع می‌کند.» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانش در نشست ورشو ایجاد کانال مالی برای تجارت اروپا با ایران را یک اقدام نادرست دانسته بود که به گمان او تنها «به تقویت ایران، تضعیف اتحادیه اروپا و ایجاد فاصله بیشتر بین اروپا و ایالات متحده» می‌انجامد. دستیار وزیر خارجه آلمان سپس با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «کنفرانس ورشو قرار بود در مورد صلح و امنیت منطقه خاورمیانه باشد. اما نهایتاً، عمده آن در مورد ایران بود. پاسخ ما، بسیار ساده است. اروپا به نحوی متحد و محتاطانه گام برمی‌دارد. ما روی فشار و گفت‌وگو حساب کرده‌ایم. اروپا پای برجام می‌ایستد.»

———————-

مایک پنس خطاب به اتحادیه اروپا: از توافق هسته‌ای دست بردارید

معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا، از کشورهای اروپایی به علت تلاش برای کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد. او گفت این اقدام شکاف میان اروپا و آمریکا را بیشتر می‌کند.

    
Vizepräsident Mike Pence spricht im Rahmen einer Diskussionsrunde über die politische Krise in Venezuela (picture-alliance/AP/B. Anderson)

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن  (۱۴ فوریه) در یک سخنرانی در پایتخت لهستان از کشورهای اروپایی خواست تا با پیوستن به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، از حمایت از توافق هسته‌ای دست بردارند.

او که در کنفرانس “امنیت و ثبات در خاورمیانه” که توسط آمریکا در ورشو سازماندهی شده سخن می‌گفت افزود: «متاسفانه برخی شرکای اروپایی ما حاضر به همکاری نیستند. در حقیقت آن‌ها تلاش میکنند تا مکانیزمی برای خنثی کردن تحریم‌ها راه بیندازند.»

پنس گفت: «طرح اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران تلاش برای به شکست کشیدن تحریم‌های آمریکا علیه رژیم آدمکش انقلابی ایران است.»

معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: «این اقدام به تقویت ایران و شکاف بیشتر میان اتحادیه اروپا و آمریکا منجر خواهد شد.»

رونمایی از طرح صلح در اواسط آوریل

جرارد کوشنر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) در نشست خاورمیانه در ورشو لهستان گفت که اسرائیل و فلسطین باید در برنامه صلح پیشنهادی آمریکا مشارکت کنند.

او تصریح کرد که این طرح پس از انتخابات آینده اسرائیل در ماه آوریل ارائه خواهد شد.

Polen Warschau - Nahostgipfel: Jared Kushner (picture-alliance/NurPhoto/J. Arriens)
جرارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ

به نوشته روزنامه اسرائیلی “هاآرتس” بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در این نشست گفت پیش از آنکه این طرح صلح را ببیند درباره آن قضاوت نخواهد کرد. او از فلسطینی‌ها نیز خواست همین‌گونه عمل کنند.

جرارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، در حالی در نشستی پشت در‌های بسته در مورد صلح شرکت کرده است که مقام‌های فلسطینی با متهم کردن دولت فعلی ایالات متحده آمریکا به هواداری یکجانبه از اسرائیل، نشست ورشو را تحریم کرده‌اند.

در همین حال، روزنامه اسرائیلی “هاآرتس” مدعی شد که خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، در حاشیه اجلاس ورشو در پاسخ به سؤالی در مورد زمان برقراری رابطه دیپلماتیک این کشور با اسرائیل گفت: «این اتفاق خواهد افتاد وقتی که این اتفاق بیفتد!»

او در پاسخ به اصرار خبرنگاران برای دانستن زمان برقراری رابطه دیپلماتیک میان بحرین و اسرائیل گفت: «در نهایت این رابطه برقرار می‌شود.»

”مقابله با ایران کلید صلح در خاورمیانه”

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی در حاشیه  کنفرانس ورشو ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت خاورمیانه خواند و گفت مقابله با این کشور کلید دستیابی به صلح در همه منطقه است.

پمپئو که در حاشیه نشست ورشو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دیدار می‌کرد گفت به عقب راندن ایران راه حل همه مشکلات خاورمیانه است.

او اضافه کرد: «صلح و ثبات در خاورمیانه بدون مقابله با ایران امکان‌پذیر نیست.»

Polen, Warschau: Mike Pompeo auf Staatsbesuch (picture-alliance/M. Wlodarczyk)
وزیرخارجه آمریکا می‌گوید مقابله با ایران کلید صلح در خاورمیانه است

بنیامین نتانیاهو نیز با اشاره به حضور مقام‌های بلند پایه کشورهای عربی، ار این کنفرانس به عنوان نقطه‌ی عطفی در تغییر معادلات سیاسی خاورمیانه یاد کرد.

او گفت: «در اینجا در حدود ۶۰ وزیرخارجه، نمایندگان ده‌ها دولت‌، نخست‌وزیر اسرائیل و رهبران کشورهای عربی در با وحدت و نیرومندی غیر معمول علیه تهدید مشترک رژیم ایران در کنار هم قرار گرفتند.»

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: «من فکر می‌کنم این تحول از درک عمیق نسبت به آنچه در آینده همه ما را تهدید می‌کند، نشأت می‌گیرد.»

گرچه مقام‌های آمریکایی و لهستانی می‌گویند کنفرانس ورشو با هدف ترویج صلح و امنیت در خاورمیانه سازماندهی شده است اما به نظر می‌رسد مقابله با ایران در مرکز توجه این کنفرانس است.

الیزابت استینکی، سخنگوى فارسى‌زبان وزارت‌خارجه آمریکا در حاشیهکنفرانس ورشو به شبنم‌فون‌هاین، خبرنگار اعزامی دویچه‌وله گفت آمریکا سیاست فشار حداکثرى بر ایران را دنبال مى‌کند، نه جنگ.

DW فارسی

@dw_persian

سخنگوى فارسى‌زبان وزارت‌خارجه آمریکا در حاشیه به دویچه‌وله گفت آمریکا سیاست فشار حداکثرى بر ایران را دنبال مى‌کند، نه جنگ

30 people are talking about this

ایران این کنفرانس را محکوم کرده و از آن با عنوان یک سیرک آمریکایی برای برخورد با ایران به شدت انتقاد کرده است.

وزرای خارجه کشورهای فرانسه و آلمان در این نشست حضور ندارند و مقام‌های در سطح پایین‌تر به ورشو فرستاده‌اند. فدریکا موگیرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در ورشو حضو ندارد. کشورهای چین و روسیه نیز در کنفرانس شرکت نکرده‌اند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید