پوتین در دیدار با مکرون: شکست برجام پیامدهای تاسف‌باری در پی خواهد داشت

0
419

پوتین: شکست برجام پیامدهای تاسف‌باری در پی خواهد داشت

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با همتای فرانسوی‌اش نسبت به شکست تلاش‌ها برای نجات برجام هشدار داد. او همچنین از تلاش‌های اروپا برای پایدار ماندن توافق اتمی با ایران استقبال کرد.

    
Russland Treffen Emmanuel Macron mit Putin in St. Petersburg (picture-alliance/dpa/M. Metzel)

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) در سن‌پترزبورگ با ولادیمیر پوتین همتای روسش ملاقات کرد. پوتین در جریان این دیدار نسبت به شکست خوردن تلاش‌ها برای نجات توافق اتمی با ایران هشدار داد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از تلاش‌های اروپا به منظور نجات برجام استقبال کرد. او گفت شکست خوردن تلاش‌ها برای نجات برجام “پیامدهای تاسف‌باری” در پی خواهد داشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز ۸ مه (۲۸ اردیبهشت) خروج کشورش از توافق اتمی با ایران را اعلام کرد. او بلافاصله پس از این تصمیم، فرمانی را امضا کرد که به موجب آن تحریم‌های آمریکا علیه ایران دوباره اجرایی می‌شوند. آلمان، فرانسه و بریتانیا و نیز چین و روسیه اعلام کرده‌اند که قصد ندارند از این توافق خارج شوند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش دوره‌ای خود پس از خروج آمریکا از برجام روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در توافق اتمی پایبند بوده است. در این گزارش به ایران توصیه شده که امکان بازرسی‌های سرزده را نیز فراهم کند.

مکرون گزارش آژانس را “تسلادهنده و پیش روی در مسیری درست” دانست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید