واکنش اعضای کنگره به حمله توئیتی ترامپ به بازرس ویژه پرونده روسیه

0
1220

روز یکشنبه ترامپ در صحفه توئیتری خود به تیم تحقیقاتی رابرت مولر هم کنایه زد. او می‌پرسد که چرا در این تیم “۱۳ دموکرات دوآتشه که برخی از آنها هوادار هیلاری حقه‌باز هستند وجود دارد اما جای جمهوری‌خواهان خالی است؟”انتصاب مولر به عنوان بازرس ویژه این پرونده با موافقت فراحزبی نمایندگان کنگره صورت گرفته و در روزهای اخیر که شایعه تلاش ترامپ برای برکناری مولر داغ شده، چند نماینده جمهوری‌خواه هشدار داده‌اند که این اقدام به مثابه گذر از خط قرمز آنهاست و با واکنش نمایندگان کنگره روبرو خواهد شد. “کاخ سفید” یکشنبه شب اعلام کرد که دولت ترامپ هیچ‌گونه تلاشی برای برکناری مولر انجام نمی‌دهد. 

واکنش اعضای کنگره به حمله توئیتی ترامپ به بازرس ویژه پرونده روسیه

دویچه وله  – 19.03.2018

رئیس جمهور آمریکا نوک حمله‌های لفظی خود را متوجه رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا کرده است. نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره می‌گویند که اخراج مولر، گذر از خط قرمز آنهاست.

دونالد ترامپدورخیز دونالد ترامپ برای برکنار کردن بازرس ویژه

دونالد ترامپ روز یکشنبه (۱۸ مارس / ۲۷ اسفند) در پیامی توئیتری تحقیقات رابرت مولر در زمینه دخالت روسیه در آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را “غیرمنصفانه” خواند. او علاوه بر این نوشت که “هیچ گونه تبانی” وجود نداشته است.

اشاره او به تبانی احتمالی میان ستاد انتخاباتی او با دولت روسیه است. مولر از جانب وزارت دادگستری آمریکا ماموریت یافته تا در این باره شفاف‌سازی کند.

هم رئیس جمهور آمریکا و هم دولت روسیه بارها دخالت روسیه به نفع ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را رد کرده‌اند.

حمله توئیتری مجدد به دموکرات‌ها

روز یکشنبه ترامپ در صحفه توئیتری خود به تیم تحقیقاتی رابرت مولر هم کنایه زد. او می‌پرسد که چرا در این تیم “۱۳ دموکرات دوآتشه که برخی از آنها هوادار هیلاری حقه‌باز هستند وجود دارد اما جای جمهوری‌خواهان خالی است؟”

بیشتر بخوانید: انتشار یادداشت دموکرات‌های آمریکا در دفاع از اف‌بی‌آی

انتصاب مولر به عنوان بازرس ویژه این پرونده با موافقت فراحزبی نمایندگان کنگره صورت گرفته و در روزهای اخیر که شایعه تلاش ترامپ برای برکناری مولر داغ شده، چند نماینده جمهوری‌خواه هشدار داده‌اند که این اقدام به مثابه گذر از خط قرمز آنهاست و با واکنش نمایندگان کنگره روبرو خواهد شد.

“کاخ سفید” یکشنبه شب اعلام کرد که دولت ترامپ هیچ‌گونه تلاشی برای برکناری مولر انجام نمی‌دهد.

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکارابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

ترامپ ابتدا جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌‌‌‌بی ‌آی) را برکنار کرد و سپس دو روز مانده به بازنشستگی اندرو مک‌کیب، معاون اف بی آی، او را اخراج کرد. کاخ سفید برای این اخراج‌ها دلایل دیگری بیان کرده اما ناظران احتمال می‌دهند که دلیل این اخراج‌ها نقش کومی و مک‌کیب در پرونده روسیه بوده است.

حمله توئیتری به کومی و مک کیب

کومی مدعی شده بود که ترامپ در گفت‌وگوهای دوجانبه تلاش کرده او را متقاعد کند تا به تحقیقاتش علیه مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ پایان دهد، اما او به خواست‌رئیس‌جمهور توجهی نشان نداده است.

مک‌کیب هم گفته است که صحبت‌های شخصی‌اش با رئیس جمهور را یادداشت کرده و مایل است آنها را در اختیار مولر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: معاون پیشین اف بی آی ترامپ را به افشاگری تهدید کرد

ترامپ روز یکشنبه در پیام توئیتری خود نوشت: «من وقت زیادی صرف ملاقات با مک‌کیب نکرده‌ام، اما او هیچ‌وقت صحبت‌هایمان را یادداشت نمی‌کرد … درست مثل جیمز کومی دروغگو».

جان داود (John Dowd) وکیل دونالد ترامپ از وزارت دادگستری درخواست کرده است که پرونده‌ رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را ببندد. به اعتقاد او، این اقدام از ابتدا “اشتباهی بزرگ” بوده است.

دونالد ترامپ پرونده روسیه را “دسیسه‌ای فراگیر” علیه خودش می‌داند.

در همین زمینه:

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید