ابوبکر بغدادی کجاست؟

0
704

آخرین گمانه زنی که درباره سرنوشت ابوبکر بغدادی در دست است به شهریور ماه باز می گردد. در آن زمان ژنرال استفان تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، اعلام کرد که ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش احتمالا هنوز زنده است. به گفته این ژنرال آمریکایی، ابوبکر بغدادی پس از آن که پایگاه‌های داعش در دو کشور سوریه و عراق مورد حمله قرار گرفت، به منطقه مرزی دورافتاده بین عراق و سوریه گریخت و در آن جا پنهان شده است. اظهارات این فرمانده آمریکایی سه ماه پس از آن بود که روسیه اعلام کرد که “به احتمال زیاد” بغدادی در جریان حملات هوایی روسیه به شهر رقه کشته شده باشد. در همین حال اواسط مهر ماه گروه تروریستی داعش پیامی صوتی منتشر کرد و مدعی شد این پیام متعلق به “ابوبکر بغدادی” است. صدایی که در پیام صوتی جدید شنیده می‌شود شباهت بسیاری به ابوبکر بغدادی دارد و هرچند تاریخ آن مشخص نیست، گوینده آن به بحران هسته‌ای کره شمالی اشاره می‌کند، که بر این اساس به نظر می‌رسد پیام صوتی در هفته‌های اخیر ضبط شده باشد. با این وجود هیچ خبر، نشانه و یا سندی از وضعیت بغدادی وجود ندارد. رهبر مرموز و مخوف داعش سه سال پیش در بمباران کاروانی از خودروهای رهبران این گروه تروریستی در شمال عراق  زخمی شد. پس از آن ابو محمد عدنانی سخنگوی رسمی داعش متنی را توئیت کرد که زخمی شدن ابوبکر بغدادی را تائید می کرد. او در متن توئیت خود آورده بود: “آیا می پندارید که با شهادت خلیفه، خلافت به پایان می رسد؟ به امت اطمینان می دهیم که شکر خدا حال امیر این خلافت، ابوبکر بغدادی خوب است. برای شفای عاجل او دعا کنید.”

رهبر مرموز داعش ناپدید شده است

ابوبکر بغدادی کجاست؟

حالا رهبر یک گروه تروریستی با این مشخصات، وضعیت مبهمی دارد، هیچ کس نمی داند او کجاست؟ شاید این به شخصیت ویژه او باز می گردد. گفته می شود خانواده ابوبکر بغدادی او را «مومن» و تروریست های داعش او را «شیخ ناپیدا» خطاب می‌کردند، به این دلیل که او خیلی مرموز رفتار می کرد تاجایی که هنگام صحبت با دیگران صورتش را با نقابی می پوشاند.

فرارو- با پایان یافتن حاکمیت داعش در عراق و سوریه، حالا این عملکرد گروه تروریستی وارد فاز تازه ای شده است. آنها هیچ سرزمینی ندارند اما صدایشان از گوشه و کنار به گوش می رسد. این صدا بیش از هر جا افغانستان و شمال آفریقا شنیده می شود. تهدید و ارعاب هم مطابق معمول در دستور کار این گروه قرار دارد. دیروز داعش با انتشار دو پوستر تبلیغاتی در آستانه کریسمس، از طرفداران این گروه تروریستی خواست در انگلیس، فرانسه و آلمان حملاتی مرگبار انجام دهند، با اینحال هیچ خبری از رهبر مخوف  این گروه نیست و هیچ کس پاسخ این سوال را نمی داند؛ ابوبکر بغدادی کجاست؟

ابوبکر بغدادی کجاست؟

به گزارش فرارو، یکی از رهبران حشد شعبی، گروه نظامی  شیعه نزدیک به ایران در عراق می گوید “ابوبکر بغدادی در دست آمریکایی‌هاست.” جبار المعموری با طرح این ادعا افزود که اگر آمریکا بخواهد در مقطعی دیگر از او استفاده می کند، در غیر اینصورت “او را خواهد کشت اما عملیات قتلش مثل یک فیلم هالیوودی با کارگردانی بسیار خوب اتفاق خواهد افتاد تا جهان را به باور داستان خود وادار کند.”

به نظر می رسد این اظهارات در حد یک باور است و اطلاعی از وضعیت و سرنوشت بغدادی نمی دهد.

چندی پیش نیز در جریان جنگ با داعش در ابوکمال برخی رسانه ها مدعی شده اند که بغدادی در این شهر دیده شده است، اما هیچ مرجع مستقلی آن را تائید نکرده است. این در حالی است که بسیاری از رهبران داعش یکی پس از دیگر کشته شده اند.

تاکنون نیز بارها خبری از مرگ بغدادی منتشر شده اما هیچ مرجع معتبری آن را تائید نکرده است.

آخرین گمانه زنی که درباره سرنوشت ابوبکر بغدادی در دست است به شهریور ماه باز می گردد. در آن زمان ژنرال استفان تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، اعلام کرد که ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش احتمالا هنوز زنده است.

به گفته این ژنرال آمریکایی، ابوبکر بغدادی پس از آن که پایگاه‌های داعش در دو کشور سوریه و عراق مورد حمله قرار گرفت، به منطقه مرزی دورافتاده بین عراق و سوریه گریخت و در آن جا پنهان شده است.

اظهارات این فرمانده آمریکایی سه ماه پس از آن بود که روسیه اعلام کرد که “به احتمال زیاد” بغدادی در جریان حملات هوایی روسیه به شهر رقه کشته شده باشد.

در همین حال اواسط مهر ماه گروه تروریستی داعش پیامی صوتی منتشر کرد و مدعی شد این پیام متعلق به “ابوبکر بغدادی” است. صدایی که در پیام صوتی جدید شنیده می‌شود شباهت بسیاری به ابوبکر بغدادی دارد و هرچند تاریخ آن مشخص نیست، گوینده آن به بحران هسته‌ای کره شمالی اشاره می‌کند، که بر این اساس به نظر می‌رسد پیام صوتی در هفته‌های اخیر ضبط شده باشد.

با این وجود هیچ خبر، نشانه و یا سندی از وضعیت بغدادی وجود ندارد. رهبر مرموز و مخوف داعش سه سال پیش در بمباران کاروانی از خودروهای رهبران این گروه تروریستی در شمال عراق  زخمی شد.

پس از آن ابو محمد عدنانی سخنگوی رسمی داعش متنی را توئیت کرد که زخمی شدن ابوبکر بغدادی را تائید می کرد. او در متن توئیت خود آورده بود: “آیا می پندارید که با شهادت خلیفه، خلافت به پایان می رسد؟ به امت اطمینان می دهیم که شکر خدا حال امیر این خلافت، ابوبکر بغدادی خوب است. برای شفای عاجل او دعا کنید.”

ابوبکر بغدادی کجاست؟

ابوبکر بغدادی کیست؟

ابوبکر بغدادی با نام اصلی ابراهیم عواد ابراهیم علی محمد بدری سامرائی در تابستان ۱۹۷۱ در شهر سامرا بدنیا آمد. او که با نام‌های دکتر ابراهیم و ابودعاء شناخته می‌شد برخاسته از خانواده‌ای بسیار مذهبی بود.

او در خانواده‌ای سنی و نسبتا مرفه بدنیا آمد. در سال ۱۹۹۶ لیسانس خود را در زمینه مطالعات اسلامی از دانشگاه بغداد، و در حوزه مطالعات قرآنی فوق لیسانس و دکترایش را از دانشگاه صدام دریافت کرد. پس از مدتی تدریس قرآن به کودکان، او به جنبش اخوان المسلمین پیوست.

پس از آزادی از زندان در دسامبر ۲۰۰۴ به شاخه القاعده در عراق پیوست. پس از کشته شدن ابومصعب زرقاوی پایه‌گذار و رهبر القاعده عراق در جریان حملات هوایی آمریکا و جانشینی ابو ایوب مصری، پایه‌های داعش شکل گرفت و در پی به قتل رسیدن او در سال ۲۰۱۰، ابوبکر بغدادی که سلسله مراتب را طی کرده بود رهبر این گروه شد.

در سال ۲۰۱۳ شکل‌گیری داعش اعلام شد و با بروز اختلاف با ابوبکر بغدادی، ایمن ظواهری، جانشین بن لادن در القاعده در اوایل سال ۲۰۱۴ او را از القاعده اخراج کرد. در پی آن بغدادی خود را خلیفه خواند و داعیه خلافت بر تمام مسلمان سر داد.

داعش در سال ۲۰۱۴ موصل، دومین شهر عراق را اشغال کرد و قلمرو خود را در بخش‌های شرقی کشور و سوریه گسترش داد. او در موصل اعلام خلافت کرد. داعش از طریق تجارت سیاه و فروش نفت پول زیادی به دست آورد. گفته می‌شود درآمد داعش روزانه نزدیک به یک میلیون دلار بوده است.

علاوه بر این، داعش کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان را هم هدف قرار داد.

عاملان انتحاری داعش در شهرهای مختلف به بمبگذاری‌های مختلف دست زدند و جوی بسیار رعب‌آور بوجود آوردند.

نخستین پیام صوتی او به تابستان ۲۰۱۲ بر می‌گردد زمانی که از پیروزهای متعدد داعش خبر داد.

ابوبکر بغدادی به چهره‌ای تبدیل شد که ایالات متحده آمریکا برای تحویل او ابتدا ده میلیون دلار جایزه درنظر گرفت. بعدها این مبلغ به ۲۵ میلیون دلار افزایش یافت.

ابوبکر بغدادی رهبر گروهی است که به گفته سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه خسارت های به جا مانده از سیطره این گروه در عراق و سوریه دست کم 500میلیارد دلار است. همچنین به گفته سلیمانی گروه تحت رهبری بغدادی 6هزار جوان را برای عملیات انتحاری تربیت کرد.

ابوبکر بغدادی و پیروانش در عراق و سوریه، طرح کشورداری و حکومت خود را در عمل در طول چند سال به اجرا گذاشتند که اجرای بسیار خشن و سختگیرانه داشت.

حالا رهبر این گروه تروریستی با این مشخصات، وضعیت مبهمی دارد، هیچ کس نمی داند او کجاست؟ شاید این به شخصیت ویژه او باز می  گردد. گفته می شود خانواده ابوبکر بغدادی او را «مومن» و  تروریست های داعش او  را «شیخ ناپیدا» خطاب می‌کردند، به این دلیل که او خیلی مرموز رفتار می کرد تاجایی که هنگام صحبت با دیگران صورتش را با نقابی می پوشاند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید