ابراهیم خدابنده:مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۲)

0
1242

مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۲)

ابراهیم خدابنده، ایران اینترلینک، بیست و نهم نوامبر ۲۰۱۵:…  کورش در مذاکرات وقت کشی میکرد. او میگفت که در حال تهیه مدارک مذهبی است تا بعد از تسلیم خود حقانیت و بیگناهی اش را ثابت نماید. سخنان او تماما مبتنی بر انجیل و آموزه های مسیحیت بود و او در این خصوص کاملا مسلط عمل میکرد. مأموران اف بی آی معتقد بودند که برخی از ساکنان مقر گروگان هستند. در خلال محاصره، دو جناح در درون اف بی آی …

لینک به منبع

http://iran-interlink.org

لینک به قسمت اول

مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۲)

ابراهیم خدابنده 2015در قسمت قبل به مرور مختصر فرقه معبد خلق ها به رهبری جیم جونز پرداختیم. جونز پیروان خود را به مکانی دورافتاده برد و رابطه آنها را با دنیای خارج قطع کرد و سلطه مطلق خود را بر آنان اعمال نمود، و عاقبت که پایان کار خود را دید فرمان خودکشی دستجمعی داد.

دانشمندان حوزه فرقه ای مناسبات فرقه ای را “برده داری نوین” نام گذاشته اند و معتقدند که رهبران فرقه ای صرفا به دنبال “قدرت، ثروت، و شهوت” هستند و هدف دیگری را دنبال نمیکنند. رهبران فرقه ای بر این باورند که “هدف وسیله را توجیه میکند” و برای رسیدن به اهداف شوم خود دست زدن به هر فریبکاری و دغلکاری و نهایتا جرم و جنایت را مجاز می دانند.

در این قسمت به بررسی یکی از فرقه های مخرب کنترل ذهن و کارکرد و نحوه مغزشوئی در آن به عنوان نمونه ای دیگر پرداخته میشود:

داستان ویکو، ایالت تگزاس، آمریکا

فرقه داودیه به رهبری دیوید کورش

“فرقه داودیه Branch Davidians” یک گروه مذهبی مسیحی بود که در سال ۱۹۵۵ بر اساس تفکراتی مربوط به حدود سال ۱۹۳۰ میلادی بازتأسیس گردید. بسیاری از افراد اولیه این جریان بعدها کنار گذاشته شدند. آنان بر اساس باورهای مربوط به سال ۱۹۳۰ میلادی معتقد بودند که در عصری زندگی میکنند که انجیل آنرا آخرالزمان نامیده و در آن بازگشت مجدد حضرت عیسی مسیح (ع) به زمین محقق میشود. آنان دنیا را در غایت ظلم و فساد میدیدند که ضرورت انقلاب جهانی و ریشه کن کردن نابرابریها و ستم ها احساس میشود.

دیوید کورش David Koresh در سال ۱۹۹۰ رهبری این گروه را در یک جنگ قدرت داخلی و بعد از حذف رقبا به عهده گرفت. نام “فرقه داودیه” با محاصره و تصرف خونبار مقر مرکزی آنان معروف به “مرکز کارمل کوه Mount Carmel Center” در نزدیکی شهر ویکو Waco در ایالت تگزاس آمریکا در سال ۱۹۹۳ بر سر زبان ها افتاد. محاصره ۵۱ روزه این مقر توسط اف بی آی FBI (پلیس فدرال) و ای تی اف ATF (نیروی محلی) و گارد ملی تگزاس، به کشته شدن رهبر فرقه یعنی دیوید کورش بعلاوه ۸۲ تن از زنان و مردان و کودکان و ۴ مأمور نیروی محلی آمریکا منجر گردید.

دیوید کورش در ابتدا مدعی بود که حامل پیامی از جانب مسیح (ع) میباشد. اما به تدریج پیروان خود را به این باور رساند که خودش حضرت عیسی مسیح (ع) و پسر خداست که به زمین بازگشته و البته مستقیما از پدرش فرمان میگیرد. او همه کارهایش را به خدا نسبت میداد و میگفت که تنها در برابر خدا مسئول و پاسخگوست.

پرچم فرقه داوودیهپرچم فرقه داودیه

سابقه امر:

در سال ۱۹۲۹، ویکتور هوتف Victor Houteff یک مهاجر بلغاری در یک کلیسای محلی در جنوب کالیفرنیا ادعا نمود که حامل پیامی برای تمامی پیروان حضرت عیسی مسیح (ع) می باشد. او پیام خود را به صورت کتابی عرضه نمود. رهبران مذهبی در آن زمان ادعای هوتف را رد کردند و آنرا مغایر با آموزه های مسیح دانستند. البته مباحثاتی در آن زمان حول این موضوع در گرفت.

در سال ۱۹۳۵ هوتف مقر مرکزی خود را در غرب ویکو در ایالت تگزاس برقرار نمود. بعد از مرگ هوتف در سال ۱۹۵۵، بخشی از گروه که به هوتف وفادار بود فرقه را مجددا باز تأسیس نمود که پس از آن گروه رهبران متعددی را به خود دید.

بعد از مرگ رهبر فرقه بنجامین رودن، همسر او یعنی لوئیز رودن رهبری گروه را به عهده گرفت. بعد از مرگ لوئیز، جنگ قدرت شدیدی در درون فرقه صورت پذیرفت که حتی به حذف برخی از افراد رهبری کننده از جمله جرج فرزند رودن انجامید. سرانجام دیوید کورش که هنوز از نام اصلی خود ورنون هاول Vernon Howell استفاده میکرد بر رقیبان پیروز شد و در سال ۱۹۹۰ رهبری فرقه را بدست گرفت.

محاصره ویکو:

در سال ۱۹۹۳ مقر فرقه در نزدیکی شهر ویکو محاصره گردید، کورش پیروانش را وادار کرده بود تا خود را پیشتازان سعادت بشریت بدانند که قرار است در این راه قربانی شوند و از آنان خواست تا از این پس خود را کورشی Koreshians بنامند. گفته میشود که کورش مجاز نبود تا از نام فرقه داودیه برای گروه خود استفاده نماید چرا که فرقه اولیه افکار دیگری داشت. کسانی که از وی پیروی نکردند امروزه همچنان از نام فرقه داودیه برای گروه خود استفاده میکنند.

محاصره ویکو یعنی مقر متعلق به گروه مذهبی فرقه داودیه توسط قوای انتظامی فدرال و ایالت تگزاس و ارتش آمریکا در حد فاصل ۲۸ فوریه تا ۱۹ آوریل ۱۹۹۳ اتفاق افتاد. فرقه داودیه، گروهی که در سال ۱۹۹۰ از جریان اصلی اش جدا شده و توسط دیوید کورش رهبری میشد، در مرکز کارمل کوه در تکزاس در یک مجتمع زراعی دورافتاده در ۹ مایلی شمال شرق شهر ویکو مستقر بود. نیروهای امنیتی و انتظامی به گروه، به سبب داشتن سلاح و مهمات غیر مجاز، مشکوک شدند و حکم بازرسی محل از جانب مقامات قضائی صادر گردید.

واقعه زمانی رخ داد که پلیس جهت اجرای حکم، یعنی بازرسی محل، مراجعه نمود و کار به درگیری مسلحانه کشید که در روز اول منجر به مرگ ۴ مأمور و ۶ عضو فرقه گردید. بعد از عدم موفقیت در انجام این مأموریت جهت بازرسی محل، محاصره ای توسط پلیس فدرال آمریکا آغاز شد. فرقه ۵۱ روز در برابر این محاصره مقاومت کرد. نهایتا اف بی آی با همراهی ارتش تهاجم را آغاز کرد و با استفاده از گاز اشک آور اقدام به داخل شدن به محل نمود و تلاش کرد تا آنان را مجبور به خارج شدن از مقر خود نماید. در حین تهاجم، مقر ناگهان منفجر شد و در آتش سوخت و ۷۶ نفر دیگر کشته شدند که شامل خود دیوید کورش هم میشد.

مباحثات بسیاری در خصوص این محاصره صورت گرفته است. بحث محوری بر سر منشأ اصلی انفجار و آتش سوزی است. یک تحقیق دولتی در سال ۲۰۰۰ مشخص کرد که اعضای فرقه خود انفجار و آتش سوزی را آغاز کردند.

مقر فرقه داودیه در آتشمقر فرقه داودیه در آتش

در ۲۷ فوریه ۱۹۹۳، روزنامه هرالد تریبیون شهر ویکو شروع به درج مقالاتی دنباله دار با عنوان “مسیح گنهکار” نمود. در این مقالات که به نقل از جداشدگان و معدود بازماندگان واقعه ویکو منتشر شده بود ادعا گردید که کورش از کودکان در مقر خود سوء استفاده میکرد و با بسیاری از دختران زیر سن قانونی رابطه جنسی داشت. کورش همچنین معروف بود که چند زنی را برای خود مجاز می شمرد که با بسیاری از زنان در داخل مقر ازدواج کرده بود. او ادعا نموده بود که مجاز به داشتن حداقل ۱۴۰ زن می باشد. او مدعی بود که تمامی اعضای مؤنث گروه جزو همسران او به حساب می آیند. او پدر بیش از یک دوجین کودک در درون فرقه بود که مادر برخی از این کودکان در سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی به عقد او در آمده بودند. این در حالی بود که مردان فرقه بر اساس قوانین داخلی حق ازدواج یا حتی فکر کردن به جنس مخالف را هم نداشتند.

افراد در داخل فرقه حق ارتباط با دنیای خارج را نداشتند. امکانات ارتباطی تنها در اختیار رهبران بود. زنان و مردان کاملا از هم جدا مستقر بودند. افراد حق ارتباط با دوستان و خانواده را هم نداشتند. مردان و زنانی که از قبل زن و شوهر بودند و به حکم دیوید کورش در داخل فرقه جدا شده بودند حق نداشتند با یکدیگر صحبت کنند و حتی نگاه به یکدیگر از نظر کورش جرمی نابخشودنی تلقی میشد. افرادی مسلح که به رهبر فرقه وفادارتر بودند مدام سایرین را تحت کنترل داشتند و کوچکترین رفتار آنان را گزارش میکردند.

علاوه بر اتهامات سوء استفاده های جنسی و فریب زنان و کودکان، کورش و پیروانش مظنون به کلاهبرداری و جعل اسناد و همچنین نگهداری سلاح و مهمات غیر مجاز از قبیل مسلسل های خودکار و نارنجک بودند. در ماه مه ۱۹۹۲، رئیس پلیس محلی، مقامات فدرال را مطلع کرد که جابجائی محموله هائی حاوی نارنجک و مهمات به مقصد محل دورافتاده استقرار فرقه گزارش شده است. در ۹ ژوئن رسما تحقیقات آغاز گردید و یک هفته بعد موضوع حساس تلقی شد که مراقبت ویژه ای را طلب میکرد.

گزارش این تحقیقات بیان میدارد که موضوع زمانی جدی شد که اطلاع رسید گروه مربوطه مسلسل های اتوماتیک نگهداری میکند (داشتن سلاح نیمه اتوماتیک در ایالت تگزاس آزاد است اما داشتن مسلسل اتوماتیک و مواد منفجره و نارنجک ممنوع می باشد). در ۳۰ ژوئن مأموران محلی، مستقر در یک خانه در نزدیکی محل، شناسائی خود را آغاز کردند.

در ابتدا پلیس تلاش کرد تا ارتباط تلفنی با دیوید کورش برقرار نماید. دیوید کورش در تماس تلفنی بازرسی از محل را پذیرفت و گفت مجوزهای لازم را برای قانونی بودن کارهایش ارائه خواهد داد. پلیس چندین ماه قبل از محاصره محل، اقدام به شناسائی از خانه ای در نزدیکی مقر کرده بود. مأمورین محلی طبق قرار با دیوید کورش به مقر وی نزدیک شدند. بعدها به آنها انتقاد شد که چرا دیوید کورش را از قبل مطلع نمودند.

عضو سابق فرقه داودیه مارک برولت ادعا کرد که دیوید کورش سلاحهای ام ۱۶ و آر تی ۱۵ و متعلقات و مهمات آنها را در اختیار دارد. ظاهرا کورش یک ارتش کوچک در داخل آمریکا برای خود براه انداخته بود. خود کورش در درون مقر تمام مدت مسلح به سلاح کمری و چندین خشاب با فشنگ کافی بوده است.

تهاجم به مقر:

مأموران محلی در روز یکشنبه ۲۸ فوریه ۱۹۹۳ به منظور اجرای حکم تفتیش محل، بعد از پذیرفته شدن آن توسط دیوید کورش در مکالمه تلفنی، به مقر فرقه مراجعه نمودند. یک خبرنگار تلویزیون محلی نیز همراه آنان بود. در عین حال دیوید کورش از پیروان خود خواسته بود تا در سنگرها آرایش دفاعی گرفته و آماده نبرد مقدس گردند.

ناگهان از درون مقر به سمت مأمورین شلیک گردید. ابتدا تصور شد که شلیک ناخواسته بوده است. اما درگیری واقعی بود و تبادل آتش سختی صورت گرفت. در این درگیری دیوید کورش از ناحیه مچ دست مجروح شد. سه هلیکوپتر گارد ملی ارتش به محل اعزام شدند. ساکنان مقر درخواست آتش بس کردند اما توجهی نشد.

از درون مقر به هلیکوپترها شلیک شد و آنها را بدون صدمه زدن به خدمه ساقط کردند. در غرب و شرق مقر درگیری شدیدتر بود. مأموران سعی کردند با استفاده از نردبان به داخل مقر بروند و سه مأمور توانستند خود را به پشت پنجره اتاق کورش برسانند و او را مجروح نمایند. یک مأمور کشته شد و یکی مجروح گردید و عمل ناموفق ماند.

تبادل آتش به مدت ۴۵ دقیقه شدید بود تا اینکه مهمات مأموران رو به اتمام گذاشت. تیراندازی به مدت دو ساعت دیگر هم ادامه داشت. در این روز ۴ مأمور و ۶ عضو فرقه کشته شدند و ۱۶ مأمور نیز مجروح گردیدند. گفته شد تعدادی از افراد فرقه نیز از آنجا که قصد فرار و خارج شدن از مقر و تسلیم شدن را داشتند به دست عاملان فرقه کشته شدند.

مأموران امنیتی به صورت تلفنی با دیوید کورش برای توافق آتش بس وارد مذاکره گردیدند. در این مذاکرات آنان دریافتند که کورش اعتقادات آخرالزمانی دارد و خود را صاحب رسالت میداند و قصد ندارد اجازه دهد کسی از پیروانش سر سالم از مقر به بیرون ببرد. افراد فرقه بر این باور بودند که اگر در این نبرد کشته شوند رستگار خواهند شد و به انقلاب مسیح (ع) کمک خواهند نمود.

محاصره:

مأموران محلی بعد از عقب نشینی، ارتباط با دیوید کورش و سایر رهبران داخل مقر را آغاز کردند. اف بی آی فورا بعد از کشته شدن یک مأمور محلی خود کنترل صحنه را بدست گرفت.

ابتدا فرقه داودیه با رسانه های محلی ارتباط تلفنی برقرار کردند و کورش مصاحبه های تلفنی انجام داد. سپس اف بی آی ارتباط آنان با دنیای خارج را قطع کرد. به مدت ۵۱ روز، ارتباط با افراد داخل مقر صرفا از طریق تلفن و توسط ۲۵ مذاکره کننده اف بی آی صورت گرفت. آخرین گزارش وزارت دادگستری آمریکا نشان میدهد که مذاکره کنندگان فرماندهان میدانی را بخاطر قطع کردن مذاکرات مورد انتقاد قرار داده اند.

در روزهای اول اف بی آی باور داشت که راهی در مذاکرات باز کرده است و توافق با کورش صورت گرفته تا افراد به صورت صلح آمیز از محل خارج گردند و در مقابل، پیام آنان به گوش ملت رسانده شود. سخنان ضبط شده کورش از رادیو سراسری پخش گردید، اما کورش به مذاکره کنندگان گفت که خدا به وی دستور داده است تا درون ساختمان بماند و صبر کند. بهرحال طی مذاکرات ۱۹ تن از کودکان از ۵ ماهه تا ۱۲ ساله رها شدند که البته به والدین آنها اجازه خروج از مقر فرقه داده نشد.

بهرحال ۹۸ نفر در مقر ماندند. با کودکان ساعت ها توسط اف بی آی مصاحبه شد و نهایتا مشخص گردید که آنها به صورت جسمی و جنسی مدام توسط رهبر فرقه مورد سوء استفاده و آزار قرار گرفته اند. این موضوع اف بی آی را برای حمله مصمم تر کرد. دستور حمله مستقیما توسط بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا صادر گردید.

در طی محاصره، اف بی آی یک دوربین ویدئوئی به داخل مقر فرقه داودیه فرستاد. این دوربین توسط پیروان کورش مورد استفاده قرار گرفت. کورش بچه ها و همسران خود را معرفی نمود که در میان همسرانش افراد صغیر هم بودند که مادر شده بودند. ظاهرا کورش خود پدر ۱۴ فرزند بود که در مقر با وی بودند. بسیاری از پیروان فرقه بیانیه هائی بر روی نوار ویدئوئی ضبط کردند. در روز نهم یعنی روز دوشنبه ۸ مارس، فرقه داودیه این نوار را بیرون داد تا نشان دهد که ظاهرا در داخل مقر گروگانی وجود ندارد و همه به میل خود مانده اند. این ویدئو همچنین شامل پیامی از جانب دیوید کورش بود. مذاکره کنندگان اعتقاد داشتند که دادن این نوار به رسانه ها موجب جلب سمپاتی نسبت به فرقه خواهد شد. ویدئو همچنین نشان داد که ۲۳ کودک هنوز در مقر هستند و مسئولین مربوطه آماده دریافت این کودکان علاوه بر ۲۱ مورد قبلی شدند.

در حالیکه محاصره ادامه داشت، کورش در مذاکرات وقت کشی میکرد. او میگفت که در حال تهیه مدارک مذهبی است تا بعد از تسلیم خود حقانیت و بیگناهی اش را ثابت نماید. سخنان او تماما مبتنی بر انجیل و آموزه های مسیحیت بود و او در این خصوص کاملا مسلط عمل میکرد. مأموران اف بی آی معتقد بودند که برخی از ساکنان مقر گروگان هستند.

در خلال محاصره، دو جناح در درون اف بی آی شکل گرفت. یکی اعتقاد داشت که تنها راه حل مسئله مذاکره است، دیگری معتقد بود که اعمال زور جواب معماست. اقدامات بسیاری برای مجبور کردن افراد فرقه داودیه برای ترک محل صورت گرفت. از بلند گو برای رساندن پیام های متعدد به ساکنان مقر استفاده شد و از آنان دعوت گردید تا گروه را ترک کرده و خارج شوند. بعدها گفته شد که افرادی مأمور بودند تا اگر کسی قصد خروج داشت به قتل رسانده شود.

عاقبت از زره پوش برای تخریب حصارهای مقر و نزدیک شدن به ساختمان های اصلی استفاده گردید. برق و آب مقر قطع شد. هدف ترساندن و خارج کردن افراد از مقر بود غافل از آنکه آنان چنان مغزشوئی شده بودند که خود را بی دلیل آماده مرگ نموده بودند و تصور میکردند که انقلاب جهانی و قیام مسیح (ع) به دنبال اقدامات آنان صورت خواهد گرفت. آنان مشتاقانه مایل به کشته شدن در این راه بودند. مشاوران مذهبی به اف بی آی اخطار داده بودند که تحریک کردن این افراد به سود کورش تمام خواهد شد و آنان بر باورهای خود مصمم تر خواهند گردید و احتمال پایان خونین واقعه بیشتر خواهد بود.

عاقبت دیوید کورش به پیروان خود اجازه داد تا محل را ترک کنند و تسلیم شوند. ۱۱ نفر این کار را کردند که به عنوان شاهد در تحقیقات بعدی مورد استفاده قرار گرفتند. یکی از این افراد به اتهام مشارکت در قتل محاکمه شد.

اف بی آی بر اساس مذاکراتی که با دیوید کورش داشت پیش بینی میکرد که ممکن است گروه، مانند واقعه جونز تاون یعنی مقر فرقه معبد خلق ها به رهبری جیم جونز در کشور گویان، اقدام به خودکشی دستجمعی نماید. البته کورش مدام اقدام به خودکشی دستجمعی را تکذیب می نمود.

فاز نهائی:

عاقبت دستور نهائی از جانب دادستانی کل کشور و با تأیید رئیس جمهور بیل کلینتون جهت تهاجم اف بی آی به مقر صادر گردید زیرا شرایط مدام بدتر میشد و کودکان در معرض آسیب های جدی بودند. تهاجم در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۸۵ صورت گرفت. آنان خطر خودکشی دستجمعی را محتمل میدانستند که شامل کودکان هم بشود. آنان اعتقاد داشتند که کورش و پیروانش دیوانه هستند و رفتار طبیعی ندارند و هر کاری ممکن است انجام دهند.

رئیس جمهور بیل کلینتون بعدا عنوان نمود:

“عاقبت من به دادستان کل گفتم که اگر فکر میکند این کار ضروری است پس میتواند اقدام نماید”

طی چند ماه بعد دادستان مدام مجبور بود اقدام جهت استفاده از گاز اشک آور را توجیه نماید. فرقه داودیه مسلح بودند و اف بی آی مجبور بود مسلحانه عمل نماید. عاقبت در ۱۹ آوریل حمله صورت گرفت. آنان از گاز اشک آور و منور استفاده کردند تا افراد را وادار به خروج نمایند. مقر دو روز بود که تحت فشار بود و آب و برق نداشت. رسما قرار نبود حمله مسلحانه صورت گیرد یا از زره پوش جهت تهاجم استفاده گردد. مأموران اف بی آی مجاز بودند شلیک از داخل مقر را پاسخ بدهند. افراد داخل مقر به صورت همه جانبه شلیک را آغاز کردند.

درگیری و استفاده از گاز اشک آور تمام روز ادامه داشت. از گلوله های پلاستیکی نیز برای دفع تهاجم افراد فرقه استفاده میشد. ناگهان انفجاری صورت گرفت و آتش به صورت عمدی یا اتفاقی زبانه کشید و گسترش یافت. بسیاری از شدت دود خفه شدند و برخی به شدت سوختند. به گفته اف بی آی، استیو اشنایدر Steve Schneider نفر بعد از کورش در فرقه، که میدانست کار فرقه دیگر تمام است و آنان محاکمه و محکوم خواهند شد، به سر کورش شلیک کرد و او را به قتل رساند و سپس خود را با همان سلاح کشت.

این وقایع به صورت زنده از تلویزیون پخش میگردید. ساکنان داخل مقر اتباع آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزلاند، اسرائیل، و فیلیپین بودند. برخی زنان نیز باردار بودند. سن افراد از یک سال تا بالای ۶۰ سال بود.

حجم بالائی از سلاح و مهمات در سنگرهای مستحکم در مقر بدست آمد. اعتقاد بر این است که اکثر ساکنان تمایلی به فرار یا خارج شدن از محل و جان سالم بدر بردن نداشتند. همچنین برخی محققین بر این باورند که امکان فرار عملا میسر نبوده است. تحقیق مستقل توسط دو متخصص به این نتیجه رسید که ساکنان زمان کافی برای فرار از آتش داشته اند اما در میان شعله های آتش مانده و سوخته یا خفه شده اند. کالبدشکافی نشان داد که برخی زنان و کودکان به دلیل سقوط دیوار بتونی کشته شده اند. برخی نیز خود را در معرض گاز اشک آور قرار داده و مسموم و بیهوش شده بودند در حالیکه امکان فرار داشتند.

حداقل ۲۰ تن از افراد با گلوله کشته شده بودند که شامل بچه های زیر ۱۴ سال هم میشد. یک کودک سه ساله با ضربه به سینه اش به قتل رسیده بود. اعتقاد بر این است که “خودکشی با واسطه” در میان برخی اعضا صورت گرفته است.

سرانجام:

بعد از این واقعه انتقادات زیادی نسبت به عملکرد پلیس و نیروهای انتظامی صورت گرفت. تهاجم به گفته منتقدین زمانی می بایست صورت میگرفت که تمامی راه های ممکن بسته شده و تمامی اقدامات با بن بست مواجه میشدند. مقر دو هفته بعد از تصرف با بولدوزر صاف شد و امروز چیزی از ساختمان های مجتمع باقی نمانده است.

در خصوص دیوید کورش:

دیوید کورش در مقابل کلیسایشدیوید کورش در مقابل کلیسایش

دیوید کورش David Koresh با نام اصلی ورنون وین هاول Vernon Wayne Howell در ۱۷ اوت ۱۹۵۹ بدنیا آمد و در ۱۹ آوریل ۱۹۹۳ در واقعه ویکو کشته شد. او رهبر آمریکائی فرقه داودیه، یک گروه متعقد به فرا رسیدن زمان بازگشت حضرت عیسی مسیح (ع) به دلیل ظلم و فساد بی اندازه بر روی زمین بود.

او به عنوان یک مسیحی متعصب به گروهی در مرکز کارمل کوه Mount Carmel Center در نزدیکی ویکو Waco در ایالت تکزاس آمریکا پیوست که نام فرقه داودیه داشت. او با سایر رهبران فرقه وارد رقابت شد و آنان را کنار زد و تسلط مطلق خود را برقرار نمود و حتی برخی را متهم به قتل کرد و به زندان انداخت. کورش به جرم فریب یک دختر ۱۳ ساله و سوء استفاده جنسی از وی، ظاهرا با همکاری والدین دختر با این عنوان که برای مسیح فداکاری میکنند و این یک ازدواج معنوی است، متهم گردید. در پی تحقیقات حول این مسئله برای صدور حکم بازداشت او مشخص شد که در مقر وی به صورت غیرمجاز سلاح و مهمات نگهداری میشود که نهایتا به تهاجم تاریخی ۱۹۹۳ علیه مقر فرقه منجر گردید.

او متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان و تجاوز به زنان بود که شاهدان بسیاری بعدا بر این موضوع شهادت دادند. دکترین کورش در “خانه داود” نهایتا به این نتیجه منتهی شد که او با زنان مجرد و شوهر دار و حتی دختران صغیر در داخل گروه ازدواج نمود. او حتی در آن واحد با دو خواهر یا با یک مادر و دختر ازدواج نمود. او همسری به سن ۱۳ سال داشت که خواهر کوچکتر همسر رسمی اش اوتا Utah بود و توسط وی به کورش معرفی گردیده بود. اوتا مأموریت ذهن شوئی زنان در داخل فرقه و قرار دادن آنان در اختیار دیوید را به عهده داشت.

دیوید کورش و همسرش اوتا و فرزند اولشدیوید کورش و همسرش اوتا و فرزند اولش

او در سال ۱۹۹۰ بعد از بدست گرفتن رهبری فرقه رسما و قانونا نام خود را به دیوید کورش تغییر داد. او نام داوود پیامبر همراه با نام کورش شاه که در انجیل به عنوان ناجی آمده اند را برای خود برگزید و ادعا نمود که ناجی ملت خود می باشد.

در واقعه ویکو با آتش زدن محل، مدارک موجود تماما از بین رفت اما شاهدانی بجا ماند که روابط استثماری و برده داری نوین داخل فرقه را برملا کردند. گزارشاتی از کتک زدن شدید کودکان به مدت طولانی و آسیب رساندن به آنها در حضور والدینشان داده شده است. او ظاهرا با چوب به جان بچه ها می افتاد تا آنها را تنبیه کند و والدین را مجبور میکرد تا از وی در این خصوص تشکر کنند. شاهدان عینی تا مدت ها لب به سخن باز نکردند و برخی همیشه ساکت ماندند و حاضر نشدند افشاگری نمایند. اما برخی از اعضای سابق و نجات یافتگان وقایع وحشتناک اتفاق افتاده در داخل فرقه را برملا کردند.

باور های اعلام شده فرقه داودیه:

۱٫ دیوید کورش تجلی حضرت عیسی مسیح (ع) است.

۲٫ او تنها کسی است که میتواند انجیل را تفسیر کند و جز او کسی چنین توانائی را ندارد. کسی جز او نمیتواند انسان ها را به سوی مسیح هدایت کند.

۳٫ هر آنچه کورش می گوید یا انجام میدهد از جانب خداست و لذا کسی به او انتقاد نمیکند و نظرات و اعمال او را مورد سؤال قرار نمیدهد. او تنها به خدا پاسخگوست.

۴٫ دیوید کورش تنها رهبر نوع بشریت برای رسیدن به رستگاری و سعادت است. پیروان او تنها مسیحیان راستین و حقیقی هستند. پیروان او انسان های برتر به شمار میروند.

۵٫ تمامی زنان و دختران در داخل فرقه، چه مجرد و چه متأهل و در هر سنی، به دیوید کورش تعلق دارند و مردان حق داشتن همسر ندارند.

آنچه در ویکو اتفاق می افتاد:

۱٫ کودکان به شدت توسط دیوید کورش مورد آزار و اذیت جسمی و جنسی قرار میگرفتند.

۲٫ اعضائی که اطاعت امر نمیکردند به شدت تنبیه شده و بعضا متهم به جاسوسی برای اف بی آی میشدند.

۳٫ از سایرین خواسته میشد تا افراد غیر مطیع را تحت فشارهای روانی قرار دهند.

۴٫ گرسنگی دادن و کار طاقت فرسا به عنوان تنبیه اعمال میگردید.

۵٫ عموما افراد از کم خوابی شدید رنج می بردند.

۶٫ نفرات را دائما مشغول به کار نگاه میداشتند.

۷٫ از تهدید و ارعاب علیه اعضائی که با کورش مخالفت میکردند استفاده میشد.

۸٫ افراد در ایزولاسیون کامل خصوصا نسبت به خانواده و اعضای سابق قرار داشتند.

۹٫ اعضای وفادارتر مدام مراقب و گزارشگر سایر اعضا بودند. کلا اعضا از اینکه توسط دیگران راپورت داده شوند می ترسیدند.

۱۰٫ زن و مرد کاملا مجزا مستقر بودند و به غیر از موارد ضروری حق ارتباط با یکدیگر نداشتند.

۱۱٫ همه افراد، خانواده های خود را دشمن تلقی میکردند که باید حتی از فکر کردن به آنها پرهیز کنند.

۱۲٫ همه می بایست عاشق دیوید کورش باشند و عملا او را بپرستند و هیچ عشق و عاطفه دیگری در دل نداشته باشند.

تحقیقات بعمل آمده بر روی گروه بعد از واقعه ویکو و بر اساس اظهارات بازماندگان این حادثه نشان میدهد که دیوید کورش روی ارتباط اعضای خود با دنیای خارج، خصوصا با جداشدگان فرقه و خویشاوندان، بسیار حساس بوده و مجازات های سنگین برای خاطیان در نظر میگرفته است. او همچنین تمامی مخالفان و منتقدان خود خصوصا جداشدگان را “یاران شیطان” می نامید و مدام آنان را تخطئه میکرد و تهدیدات آنان را گوشزد می نمود.

پژوهش ها نشان میدهند که ساکنان ویکو واقعا بر این باور بودند که مقر آنها به نام “مرکز کارمل کوه” تنها دژ مستحکم پایداری در برابر ظلم و فساد جهانی است و ظهور و انقلاب مسیح (ع) از این مرکز صورت خواهد گرفت. برخی حتی معتقد بودند که دیوید کورش رهبر فرقه همان مسیح (ع) است که بازگشته تا کار را تمام کند.

در سال ۲۰۱۳ و در بیستمین سالگرد واقعه ویکو، سمینارها و جلسات متعددی حول بررسی این پدیده در آمریکا برگزار شد و مقالات بسیاری منتشر گردید. تاکنون فیلم های سینمائی و مستند بسیاری در خصوص این فرقه تولید گردیده و دانشمندان بسیاری حول آن به تحقیق پرداخته اند. امروزه آمریکا بیش از هر زمان دیگری گرفتار فرقه های مخرب کنترل ذهن می باشد که در حال گسترش بوده و دانشمندان را وادار به دادن هشدار های جدی در این خصوص نموده است.

واژه های کلیدی:

جهت تحقیقات بیشتر حول فرقه داودیه و دیوید کورش و واقعه ویکو میتوانید واژه های کلیدی زیر را در اینترنت جستجو نمائید:

David Koresh

Branch Davidians

Waco

تنظیم از: ابراهیم خدابنده

آبان ۱۳۹۴

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مطالب بیشتر

ابراهیم خدابنده:مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۱)

ابراهیم خدابنده:مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۱)

مروری مختصر بر فرقه های مخرب کنترل ذهن (۱) ابراهیم خدابنده، ایران اینترلینک، بیست و پنجم نوامبر ۲۰۱۵:… حدود ۶۰ الی ۷۰ سال است که پدیده ای با عنوان “کنترل ذهن مخرب فرقه ای” نظر دانشمندان علوم انسانی و اجتماعی و همچنین روانشناسان را به خود جلب کرده است. امروزه این پدیده به “تهدید اصلی … ادامه مطلب

دکتر مسعود بنی صدر:چگونه فرقه های تروریستی جوانان را مغزشویی و …

دکتر مسعود بنی صدر:چگونه فرقه های تروریستی  جوانان را مغزشویی و …

چگونه فرقه های تروریستی القاعده ، داعش ، مجاهدین خلق و … جوانان را مغزشویی و به بمب های  انسانی تبدیل می کنند.  سخنرانی دکترمسعود بنی صدر در کنفرانسی در همین ارتباط در لندن ، در مای 2015 را در ویدئوی زیر مشاهده و گوش کنید. 01.07.2015   …ادامه مطلب

محمد حسین سبحانی: وظیفه بررسی نقض حقوق بشر در فرقه های تروریستی با کیست؟

محمد حسین سبحانی: وظیفه بررسی نقض حقوق بشر در فرقه های تروریستی با کیست؟

خطاب به نهاد ها و جوامع بین المللی وظیفه بررسی نقض حقوق بشر در فرقه های تروریستی با کیست؟ 13.09.2014 محمد حسین سبحانی بدوت تردید تنوع افکار …ادامه مطلب

گزارش جلسه سالانه فدراسیون اروپایی مراکز اطلاع رسانی و تحقیق در مورد فرقه ها

گزارش جلسه سالانه فدراسیون اروپایی مراکز اطلاع رسانی و تحقیق در مورد فرقه ها

آن خدابنده (سینگلتون) که به نمایندگی از “بنیاد کمک به خانواده” اف. اس. تی (Family Survival Trust) با سابقه فعالیت کمک به قربانیان و خانواده های فرقه ها در بریتانیا در چندین دهه گذشته شرکت داشت، امسال در موقعیت و مسئولیت استثنایی قرار داشت که بتواند همزمان و در اشتراک با سخنرانی آقای وزیر توضیحات مرتبط را به …

وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها

وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها

وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها سایت ایران قلم یورگن هابرماس فیلسوف مشهور آلمانی اعتقاد دارد که خشونت قبل از اینکه به ماهیت و سرشت انسان برگردد، به جلوه ای غیرواقعی و دروغین از مناسبات انسانی بر می گردد. او اعتقاد دارد که انسان قادر است این جلوه کاذب را تشخیص دهد و زمینه مساعد را برای …ادامه مطلب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید