استقبال از “سه رخ” پناهی در جشنواره فیلم کن

0
960

پناهی مانند فیلم “تاکسی” نیز خود در صحنه حضور دارد، اما این بار بیشتر ناظر است؛ نگرنده‌ی تعصبات کور اجتماعی و محرومیت‌های گوناگونی که زنان در جامعه مردسالار ایران با آن روبرو هستند. رسانه‌های وزین آلمان چون زوددویچه سایتونگ و فرانکفورتر آلگماینه نیز در گزارش‌های خود از جشنواره کن از تازه‌ترین فیلم پناهی استقبال کرده؛ اثری که از دید آنها به بخش رقابتی غنا بخشیده است. روزنامه زوددویچه بخشی از گزارش خود را به محرومیت پناهی از خروج از ایران و فعالیت‌های فیلم‌سازی او اختصاص داده و همچنین به واکنش تماشاگران حاضر در نمایش “سه رخ” اشاره می‌کند که در مراسم اکران فیلم هر لحظه که دوربین روی صندلی خالی پناهی زوم می‌کرده، با کف‌زدن‌های پیگیر شور و استقبال خود را نشان می‌دادند. هفتاد و یکمین دوره جشنواره سینمایی کن شامگاه سه‌شنبه (۸ مه / ۱۸ اردیبهشت) با فیلم “همه می‌دانند” به کارگردانی اصغر فرهادی فیلمساز نامدارایرانی کار خود را آغاز کرد. این جشنواره به مدت یازده روز ادامه دارد و مراسم پایانی آن روز شنبه ۱۹ ماه مه (۲۹ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

استقبال از “سه رخ” پناهی در جشنواره فیلم کن

دویچه وله  – 14.05.2018

“سه‌رخ”، تازه‌ترین اثر جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی در جشنواره کن با استقبال روبرو شد. این فیلم در بخش اصلی این جشنواره با دیگر آثار سینمایی بر سر نخل طلایی رقابت دارد. پناهی به دلیل ممنوعیت خروج از ایران در کن غایب است.

    
صندلی خالی پناهی در جشنواره کنصندلی خالی پناهی در جشنواره کن

جای جعفر پناهی، فیلم‌ساز باسابقه و موفق ایرانی در جشنواره کن خالی است و نیست. فیلم “سه رخ”، تازه‌ترین ساخته‌ی او شامگاه شنبه (۱۲ مه / ۲۲ اردیبهشت) در این دوره از جشنواره سینمایی کن به نمایش درآمد و با استقبال روبرو شد.

صندلی پناهی اما به هنگام اکران “سه رخ” خالی ماند. او پس از اعتراضات سال ۱۳۸۸ هم از خروج از ایران و هم از فعالیت‌های فیلمسازی منع شد.

پناهی به‌رغم درخواست‌های پیگیر مسئولان کن از مقامات جمهوری اسلامی اجازه خروج از ایران را دریافت نکرد و از این رو جای او در بین چهره‌های سینمایی حاضر در فستیوال کن خالی بود.

در کنفرانس خبری”سه‌رخ” در روز یکشنبه (۱۳ مه) نیز یک صندلی خالی به او اختصاص داده شده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عوامل و دست‌اندرکاران فیلم سه‌رخ (از چپ): بهناز جعفری، مستانه مهاجر، امین جعفری، مرضیه رضائی و سولماز پناهیعوامل و دست‌اندرکاران فیلم “سه‌رخ” (از چپ): بهناز جعفری، مستانه مهاجر، امین جعفری، مرضیه رضائی و سولماز پناهی

پناهی در اینستاگرام به مسئله غیابش در کن پرداخته و از جمله به شرایطی که برای رفتنش به فستیوال کن گذاشته شده بود، اشاره می‌کند. در پیام او در اینستاگرام از جمله آمده است: در طی این مدت دو بار به شکل غیرمستقیم جهت رفتنم به فستیوال کن پیام داده شد. پیامی که به نوعی از من می‌خواستند از آن نامه‌های معمول بنویسم تا مشکل سفرم حل شود.»

در ادامه پیام این فیلمساز ایرانی آمده است: «جوابم مشخص بود: من جرمی مرتکب نشدم که حال درخواست بخشش یا تقلیل در حکمی که داده‌اند، بکنم. اگر می‌خواستم چنین کنم، در زندان کرده بودم. نوشتن نامه یعنی قبول حکمی که حتی در قرون وسطی یا دوران مک کارتی فکرش هم غیرقابل باور بوده است.»

پناهی که در فیلم‌های چون “دایره” و “آفساید” به معضلات زنان در ایران پرداخته، در “سه رخ” نیز زنان را در کانون قرار داده است. بهناز جعفری، مرضیه رضایی و مائده ارتقایی نقش‌آفرینان اصلی در فیلم “سه رخ هستند”.

“سه رخ” در واقع داستان چهره‌های سه زن بازیگر است که یکی از آنها در دوران پیش از انقلاب ۵۷ فعال بوده و حال دیگر اجازه فعالیت ندارد، دومی که ستاره‌ی روز سینما است و سومی دختری جوان اهل روستایی در آذربایجان که رویای بازیگری را در سر می‌پروراند، اما خانواده‌اش اجازه رفتن به تهران را نمی‌دهند.

تماشای ویدیو01:57

جعفر پناهی از نگاه اصغر فرهادی و بازیگران فیلم سه رخ

پناهی مانند فیلم “تاکسی” نیز خود در صحنه حضور دارد، اما این بار بیشتر ناظر است؛ نگرنده‌ی تعصبات کور اجتماعی و محرومیت‌های گوناگونی که زنان در جامعه مردسالار ایران با آن روبرو هستند.

رسانه‌های وزین آلمان چون زوددویچه سایتونگ و فرانکفورتر آلگماینه نیز در گزارش‌های خود از جشنواره کن از تازه‌ترین فیلم پناهی استقبال کرده؛ اثری که از دید آنها به بخش رقابتی غنا بخشیده است.

روزنامه زوددویچه بخشی از گزارش خود را به محرومیت پناهی از خروج از ایران و فعالیت‌های فیلم‌سازی او اختصاص داده و همچنین به واکنش تماشاگران حاضر در نمایش “سه رخ” اشاره می‌کند که در مراسم اکران فیلم هر لحظه که دوربین روی صندلی خالی پناهی زوم می‌کرده، با کف‌زدن‌های پیگیر شور و استقبال خود را نشان می‌دادند.

هفتاد و یکمین دوره جشنواره سینمایی کن شامگاه سه‌شنبه (۸ مه / ۱۸ اردیبهشت) با فیلم “همه می‌دانند” به کارگردانی اصغر فرهادی فیلمساز نامدارایرانی کار خود را آغاز کرد. این جشنواره به مدت یازده روز ادامه دارد و مراسم پایانی آن روز شنبه ۱۹ ماه مه (۲۹ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید