پوتین در اقلیم خود مختار کردستان به دنبال چیست؟

0
818

مدیر اجرایی روس‌نفت روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در  خصوص اختلافات بین دولت خود مختار کردستان و دولت مرکزی عراق گفته بود که موضوع حل  این اختلافات برعهده خود آن‌هاست و این موضوع ربطی به سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در منطقه ندارد. سرمایه‌گذاری  کلان  روس‌نفت ناظر  بر توسعه  خط لوله نفت اربیل است. انتظار می‌رود که با توسعه این خط لوله، ظرفیت انتقال نفت آن روزانه به ۹۵۰ هزار بشکه افزایش یابد. روس‌نفت با کسب۶۰ درصد سهم این  پروژه بزرگ نفتی، عملا به نیروی تعیین کننده در صنایع نفت کردستان عراق  بدل خواهد  شد.  این اما همه فعالیت‌های اقتصادی روس‌نفت در کردستان عراق را شامل نمی‌شود. به عنوان نمونه روس‌نفت با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلار در پنج حوزه نفتی کردستان عراق موافقت کرده است. مضاف بر آن، روس‌نفت وامی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار دولت خودمختار کردستان عراق قرار داده است؛ وامی که بازپرداخت آن از محل صدور نفت تامین خواهد شد. روس‌نفت بر آن است  تا در  زمینه احداث خط  لوله نفت و خط لوله گاز با دولت خود مختار  کردستان عراق همکاری کند.

پوتین در اقلیم خود مختار کردستان به دنبال چیست؟

دویچه وله ـ 20.10.2017

شرکت نفتی روسیه، روس‌نفت تصمیم دارد در خط لوله نفت کردستان عراق سرمایه‌گذاری کند. به این ترتیب، روسیه بدل به اصلی‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در اقلیم خود مختار کردستان خواهد شد. این امر بخشی از استراتژی پوتین در منطقه است.

Irak Tawke Ölfeld (picture-alliance/dpa)

سیاستی که پوتین در اقلیم خود مختار کردستان عراق دنبال می‌کند، بخشی از سیاست راهبردی او در خاورمیانه به حساب می‌آید. روسیه بر خلاف کشورهای غربی، آمادگی آن را دارد تا در جبهه‌های متفاوت ایفای نقش کند.

در قیاس با سیاست خارجی آمریکا و کشورهای غربی، محدودیت‌های کمتری ناظر بر سیاست خارجی روسیه  است. به عنوان نمونه، فروش تسلیحات به ایران و همکاری  با این کشور در بحران سوریه منجر به آن نمی‌شود  که روسیه از همکاری  خود با عربستان سعودی چشم پوشی کند. تصمیم اخیر روسیه مبنی بر صدور جنگ‌افزار به عربستان را نیز باید در همین راستا توضیح داد.

استراتژی پوتین در خاورمیانه دو رکن مکمل دارد: یکی افزایش نفوذ سیاسی و  نقش روسیه در کل منطقه. روسیه پس از آنکه در سایه تحریم‌ها بخش قابل  ملاحظه‌ای از نفوذ خود را در  اروپا از دست داد، اقدام به تغییر رویکرد خود کرد. خاورمیانه یکی از مهم‌ترین عرصه‌های سیاست خارجی جدید این کشور است.

بیشتر بخوانید: هشدار عراق درباره معاملات نفتی شرکت‌های خارجی با اقلیم کردستان

روسیه نه تنها بر آن است تا در تحولات سیاسی خاورمیانه نقشی موثر ایفا کند، بلکه اقدام به افزایش نقش خود  در عرصه اقتصادی نیز کرده است از آن جمله است، سرمایه‌گذاری کلان روسیه در خط  لوله نفت اقلیم خود مختار کردستان و این دومین رکن استراتژی پوتین در خاورمیانه است.

سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری

بر اساس گزارشی  که از سوی  خبرگزاری رویترز منتشر شده است، سرمایه‌گذاری  کلان شرکت روس‌نفت در صنایع نفت اقلیم خود مختار  کردستان عراق جلوه‌ دیگری از استراتژی ولادیمیر پوتین در خاورمیانه ارزیابی شده است. تصمیم روس‌نفت به سرمایه‌گذاری در کردستان  عراق  در شرایطی  صورت می‌گیرد که در  سایه برگزاری همه‌پرسی استقلال، مناسبات بین دولت خود مختار کردستان و دولت مرکزی عراق رو به  تیرگی نهاده است.

بر اساس  اظهارات مقامات روس‌نفت، سهم این شرکت روسی در خط لوله نفت اقلیم خود مختار کردستان بالغ بر ۶۰ درصد است و ۴۰ درصد مابقی توسط گروه KAR تامین می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

منابع آگاه به  خبرنگار رویترز اطلاع داده‌اند که حجم سرمایه‌گذاری روس‌نفت در این پروژه بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار می‌شود. نکته مهم در این  خصوص این است که موضوع قرارداد توسعه این خط لوله انتقال نفت در این لحظه  بحرانی مطرح شده است.

Irak Basar in Erbil (DW/B. Svensson)بازار اربیل، فوریه ۲۰۱۶

دولت مرکزی  عراق چند روز پیش  تهدید کرده بود که در صورت تداوم بحران، اقدام  به انتقال نفت از طریق خط لوله قدیمی  خواهد کرد؛ خط لوله‌ای که سال‌ها عملا مورد استفاده قرار نگرفته بود. در واقعیت امر، احداث خط لوله جدید توسط دولت اقلیم خود مختار کردستان برای انتقال نفت به بندر جیهان در ترکیه عملا استفاده از خط لوله قدیمی را از موضوعیت انداخته بود.

پروژه‌های روس‌نفت در کردستان عراق

مدیر اجرایی روس‌نفت روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در  خصوص اختلافات بین دولت خود مختار کردستان و دولت مرکزی عراق گفته بود که موضوع حل  این اختلافات برعهده خود آن‌هاست و این موضوع ربطی به سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در منطقه ندارد.

سرمایه‌گذاری  کلان  روس‌نفت ناظر  بر توسعه  خط لوله نفت اربیل است. انتظار می‌رود که با توسعه این خط لوله، ظرفیت انتقال نفت آن روزانه به ۹۵۰ هزار بشکه افزایش یابد.

روس‌نفت با کسب۶۰ درصد سهم این  پروژه بزرگ نفتی، عملا به نیروی تعیین کننده در صنایع نفت کردستان عراق  بدل خواهد  شد.  این اما همه فعالیت‌های اقتصادی روس‌نفت در کردستان عراق را شامل نمی‌شود.

به عنوان نمونه روس‌نفت با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلار در پنج حوزه نفتی کردستان عراق موافقت کرده است. مضاف بر آن، روس‌نفت وامی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار دولت خودمختار کردستان عراق قرار داده است؛ وامی که بازپرداخت آن از محل صدور نفت تامین خواهد شد. روس‌نفت بر آن است  تا در  زمینه احداث خط  لوله نفت و خط لوله گاز با دولت خود مختار  کردستان عراق همکاری کند.

در همین زمینه:

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید