ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی درگذشت

0
797

ابراهیم یزدی شامگاه یکشنبه (۲۷ اوت/۵ شهریور) در شهر ازمیر ترکیه چشم از جهان فروبست. او به سرطان مبتلا بود و در ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. یزدی یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های سیاسی ایران به شمار می‌رفت. او از اولین معتمدین آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مشاور او در جریان انقلاب بود. ابراهیم یزدی از جوانی به سیاست پیوست، ابتدا عضو جبهه ملی شد و بعد از آن از جمله کسانی بود که در سال ۱۳۴۰ نهضت آزادی ایران را پایه‌گذاری کردند. او اولین وزیر خارجه دولت موقت و از نمایندگان اولین دور مجلس ایران بعد از انقلاب بود. او که تمام تلاش خود را برای برپایی جمهوری اسلامی کرده بود، خیلی زود به یکی از منتقدان نظام تبدیل شد و بارها طعم زندان نظامی را چشید که خود در پایه‌گذاری‌اش نقش ایفا کرده بود. یزدی در جریان اعتراضات به انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ چند بار بازداشت شد. یکی از این موارد در مردادماه آن سال و در شرایطی بود که او در بیمارستان بستری شده بود. یزدی یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۹۰ به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور” به هشت سال زندان محکوم شد.

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی درگذشت

دویچه وله ـ 28.08.2017

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر خارجه دولت موقت انقلاب در سن ۸۶ سالگی بر اثر بیماری سرطان در شهر ازمیر ترکیه درگذشت. او بارها در جمهوری اسلامی بازداشت شد و به زندان افتاد.

Iran Oppositionsführer Ebrahim Yazd (picture-alliance/dpa/dpaweb/A. Taherkenareh)

ابراهیم یزدی شامگاه یکشنبه (۲۷ اوت/۵ شهریور) در شهر ازمیر ترکیه چشم از جهان فروبست. او به سرطان مبتلا بود و در ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. یزدی یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های سیاسی ایران به شمار می‌رفت. او از اولین معتمدین آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مشاور او در جریان انقلاب بود.

بیشتر بخوانید: سرگذشت پرفرازونشیب ابراهیم یزدی، زیر چرخ‌دنده‌ی انقلاب

ابراهیم یزدی از جوانی به سیاست پیوست، ابتدا عضو جبهه ملی شد و بعد از آن از جمله کسانی بود که در سال ۱۳۴۰ نهضت آزادی ایران را پایه‌گذاری کردند. او اولین وزیر خارجه دولت موقت و از نمایندگان اولین دور مجلس ایران بعد از انقلاب بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او که تمام تلاش خود را برای برپایی جمهوری اسلامی کرده بود، خیلی زود به یکی از منتقدان نظام تبدیل شد و بارها طعم زندان نظامی را چشید که خود در پایه‌گذاری‌اش نقش ایفا کرده بود.

یزدی در جریان اعتراضات به انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ چند بار بازداشت شد. یکی از این موارد در مردادماه آن سال و در شرایطی بود که او در بیمارستان بستری شده بود. یزدی یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۹۰ به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور” به هشت سال زندان محکوم شد.

دکتر ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران، “مشاور” آیت‌الله خمینی در پاریس و وزیر امور خارجه در دولت موقت درگذشت. او و همفکرانش از اولین قربانیان نبرد قدرت با روحانیون بودند. در این گزارش تصویری ببینید:

دکتر ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران، “مشاور” آیت‌الله خمینی در پاریس و وزیر امور خارجه در دولت موقت درگذشت. او و همفکرانش از اولین قربانیان نبرد قدرت با روحانیون بودند. در این گزارش تصویری ببینید:

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید