چهره‌های زنانه از زیر نقاب

0
618

چهره‌های زنانه از زیر نقاب

دویچه وله

27.01.2015

عربستان سعودی، که این روزها نگاه‌ها را به خود جلب کرده، همیشه برای دنیای مدرن سرشار از رمز و معما بوده است. کشوری که با ثروت خود دنیای مدرن را خیره کرده، اما سرسختانه نیمی از جمعیت خود را زیر نقاب نگه داشته است.
سباستین فارمبارو، عکاس انگلیسی پیش از این ارمغان‌هایی از اقلیم‌های گوناگون با خود آورده بود، این بار او به کشف عربستان سعودی رفته است، آن هم قلمروی که چندان مکشوف نیست: دنیای زنان.
فارمبارو که امروز در دبی زندگی می‌کند، به تازگی نمایشگاه عکسی به عنوان “راز بالنده” عرضه کرده که قصد دارد، اگر اجازه یافت، آن را در عربستان هم به تماشا بگذارد.
جولان زنان در هزارتوی سنت
او در زمان انفجارهای مهیب ۱۱ سپتامبر در نیویورک زندگی می‌کرد. با مشاهده آن تجربه مخوف بر آن شد که تصویری دقیق‌تر و دور از پیش‌داوری‌ها از دنیای عرب و اسلام فراهم آورد، نخست برای خود و سپس برای دیگراندر مسافرت به کشورهای حاشیه خلیج فارس و چند سال زندگی در عربستان سعودی، متوجه شد که واقعیت جاری هرگز به آن شکل یکنواخت و کلیشه‌ای که در ذهنیت مردم غرب وجود دارد، نیست. زندگی تنها تیره و تار یا زمخت و خشن نیست. زندگی چه بسا با رنگ‌های شاد و روشن جریان دارد.
“از نگاهی دیگر”
وقتی فارمبارو با دوربین به میان مردم رفت، پیش از هر چیز زنان بودند که به عنوان سوژه‌هایی جالب و شگفت‌انگیز توجه او را جلب کردند. نیمی از جمعیت زیر حجاب زندگی می‌کرد. او بر آن شد که راز نقاب و معمای پس پشت آن را تصویر کند.
فارمبارو در دبی کار و زندگی می‌کند
او می‌گوید وقتی اولین بار زنی را با برقع در حال شنا در دریا دید، از این تصویر یکه خورد. آن زن برای او چیزی جز پدیده‌ای تماشایی نبود. پس از مدتی کوشید به گوهر انسانی آن‌ها نزدیک شود.
فارمبارو می‌گوید تجربه زندگی به من نشان داد مردانی که ما آن‌ها را خشک‌اندیش و متعصب می‌دانیم، چه بسا خصوصیاتی مثبت و دلنشین دارند. او می‌گوید پشت چهره‌های ریشو و عبوس گاه قلبی مهربان و پراحساس لانه کرده است.

http://www.dw.de/%DA%86%D9%87%D8%B1%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%A8/a-18215859

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید