اظهار رضایت در پایان اولین مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا

0
635

آقای عراقچی گفت که ایران در نشست امروز خود مواضع اش را درباره لزوم رفع تحریم ها به اطلاع اعضای توافق هسته ای رساند. مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم گفته است که “مذاکرات وین می‌تواند یک موقعیت برد-برد برای همه باشد”. جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم گفت “امروز اولین روز” مذاکراتی بود که از مجرای شرکای اروپایی در جریان است و “انتظار داریم روندی طولانی باشد” اما به باور دولت آمریکا “راه دیپلماتیک بهترین راه پیش رو است.” او همچنین گفت کنار کشیدن دولت دونالد ترامپ از برجام سبب شده است “توان هسته‌ای ایران بسیار کمتر در معرض دید قرار داشته باشد.” خانم ساکی “نحوه بازگشت ایران به تعهداتش و کاری که آمریکا لازم است انجام دهد” را یکی از مهمترین موضوعات گفتگوها دانست و تاکید کرد: “ما این را روشن کرده‌ایم که منتظر اقدامی نیستیم و اجازه می‌دهیم گفتگوها ادامه پیدا کنند.”

پایان اولین مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا
جلسه بعدی جمعه ۲۰ فروردین

انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا هم گفته نتایج نشست را سازنده توصیف کرد

07.04.2021

وزارت خارجه ایران این عکس را از زمان شروع مذاکرات وین در حساب توییتر خود منتشر کرده است
توضیح تصویر،وزارت خارجه ایران این عکس را از زمان شروع مذاکرات وین در حساب توییتر خود منتشر کرده است

دور اول مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با حضور کشورهای عضو توافق هسته ای برجام با هدف رفع تحریم های ایران و بازگشت این کشور به محدودیت های اتمی در وین پایان یافته و طرف ها توافق کرده اند ادامه گفت و گوها را در روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ (نهم آوریل) در همین شهر از سر بگیرند.

عباس عراقچی سرپرست مذاکره کنندگان ایرانی پس از پایان نشست امروز گفت که هیج مذاکره مستقیمی با آمریکا درباره موضوع برجام و سایر موضوعات همچون برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران انجام نشد.

آقای عراقچی گفت که ایران در نشست امروز خود مواضع اش را درباره لزوم رفع تحریم ها به اطلاع اعضای توافق هسته ای رساند. مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم گفته است که “مذاکرات وین می‌تواند یک موقعیت برد-برد برای همه باشد”.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم گفت “امروز اولین روز” مذاکراتی بود که از مجرای شرکای اروپایی در جریان است و “انتظار داریم روندی طولانی باشد” اما به باور دولت آمریکا “راه دیپلماتیک بهترین راه پیش رو است.”

او همچنین گفت کنار کشیدن دولت دونالد ترامپ از برجام سبب شده است “توان هسته‌ای ایران بسیار کمتر در معرض دید قرار داشته باشد.”

خانم ساکی “نحوه بازگشت ایران به تعهداتش و کاری که آمریکا لازم است انجام دهد” را یکی از مهمترین موضوعات گفتگوها دانست و تاکید کرد: “ما این را روشن کرده‌ایم که منتظر اقدامی نیستیم و اجازه می‌دهیم گفتگوها ادامه پیدا کنند.”

وزارت خارجه آمریکا: خواسته‌های حداکثری ایران سازنده نیست

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم درباره مذاکرات هسته‌ای گفت که خواسته‌های ایران «حداکثری» است و طرح آنها در این جلسات سازنده نیست.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که خواسته‌های حداکثری ایران راهگشا نخواهد بود.

آقای پرایس، گفت دلیل حضور در این گفت‌وگوها این است که قدم‌های دو طرف برای بازگشت به تعهدات تصریح شده در توافق مورد بحث قرار بگیرد.

او گفت که دو گروه کاری همزمان مشغول به کار است. یک کارگروه بر گام‌هایی متمرکز است که ایران باید بردارد تا به تعهداتش در برجام بازگردد. کارگروه دیگری هم هست که لغو گام به گام تحریم‌های آمریکا بنا به برجام را در دستور کار دارد.

واکنش های دیگر

سناتور تام کاتن از حزب جمهوری‌خواه که یکی از چهره‌های مخالف برجام است، در توییتی نوشته که ایرانی‌ها به قصد گرفتن امتیازاتی به وین رفته‌اند.

آقای کاتن نوشته که هیئت ایرانی شامل تعداد زیادی بانک‌دار و فعال امور نفتی است. او نوشته که این افراد برای گرفتن امتیازاتی از دولت بایدن به وین آمده بودند.رد شدن از پست Twitter, 1https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=bbcpersian&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfX0%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1379463263902109698&lang=fa&origin=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fpersian%2F56646096&sessionId=569e7e1f8589658111aa5308c58156ab18c28467&siteScreenName=bbcpersian&theme=light&widgetsVersion=1ead0c7%3A1617660954974&width=550px

پایان پست Twitter, 1

میخائیل اولیانف، نماینده دائم روسیه، در آژانس بین المللی انرژی اتمی که در این مذاکرات حضور دارد، نتیجه اولیه این نشست را مثبت ارزیابی کرده اما گفته است “ترمیم برجام به فوریت اتفاق نخواهد افتاد و امری زمانبر است”.

انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا هم گفته نتایج نشست را سازنده توصیف کرده و گفته طرف ها، توافق و انگیزه برای پیوستن به اقدامات دیپلماتیک لازم را دارند.

مقام های ایرانی گفته‌اند پس از این جلسه، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام یکی درباره رفع تحریم های آمریکا و دیگری درباره بازگشت ایران به تعهدات اتمی تشکیل شد.

قرار است نتیجه این دو نشست به کمیسیون مشترک گزارش شود که در سطح معاونان وزارتخارجه ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه تشکیل می شود.

نمایندگان دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا امروز به گفتگوهای اتمی در وین ملحق شده اند اما به گفته منابع ایرانی آنها در محل مذاکرات حضور نخواهند داشت. آیت الله علی خامنه ای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا برای رفع تحریم ها را ممنوع کرده است.

نمایندگان دولت آمریکای در هتلی در وین مستقر شده اند که حدود ده دقیقه با محل مذاکرات فاصله دارد و به گفته طرف ها قرار نیست هیج ملاقاتی بین نمایندگان ایران و آمریکا برگزار شود. هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به عنوان میانجی با همه طرف ها از جمله ایران و آمریکا در تماس است.

رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران سرپرستی گروه مذاکراتی ایالات متحده را بر عهده دارد. آقای مالی گفته است که بازگشت آمریکا به برجام برای حفظ منافع این کشور حیاتی است.

او پیش‌بینی کرده که اگر هر یک از طرفین موضع حداکثری داشته باشد، مذاکرات به مشکل خواهد خورد اما افزوده که اصل این گفتگو “راه درستی” است.

تجمع اعتراضی در وین و اعتراض به مذاکره کننده ایرانی

عراقچی

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران، از شب گذشته در پایتخت اتریش به سر می‌برد و پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک با برخی از طرف های دخیل در توافق هسته ای مذاکره می کرد.

رسانه ها می گویند معترضان به سیاست های ایران در برابر هتل محل برگزاری کمیسیون مشترک تجمع کرده اند و سفارت ایران در اتریش هم به پلیس این کشور درباره حفظ امنیت مذاکره کنندگان ایرانی “هشدار” داده است.رد شدن از پست Twitter, 2https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=bbcpersian&dnt=false&embedId=twitter-widget-1&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfX0%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1379438503394746370&lang=fa&origin=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fpersian%2F56646096&sessionId=569e7e1f8589658111aa5308c58156ab18c28467&siteScreenName=bbcpersian&theme=light&widgetsVersion=1ead0c7%3A1617660954974&width=550px

پایان پست Twitter, 2

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته که آماده است تا از تصمیم سلف خود، دونالد ترامپ عقب نشینی کند و به توافق برجام بازگردد. آمریکا سه سال پیش از برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را همراه با تحریم های تازه تر مجددا اعمال کرد.. ایران پس از یک سال عمل به توافق، قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.

این کشور اکنون غنی سازی ۲۰ درصدی را از سرگرفته، ذخایره اورانیوم غنی شده خود را به بیش از ده برابر حد مجاز رسانده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

ایران خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. آیت الله علی خامنه ای گفته است که همه تحریم های آمریکا باید یکجا رفع شود و سپس ایران با “راستی آزمایی” آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت. ایالات متحده پیشتر با این پیشنهاد مخالفت کرده بود.

در ایران برخی از سیاستمداران از جمله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و برخی از روزنامه های منتقد از شروع مذاکرات اخیر انتقاد کرده اند.

روزنامه محافظه کار وطن امروز در تیتر اول خود مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین را “شتابزدگی دولت روحانی” خوانده که “فشار را از روی دولت آمریکا بر می دارد”.

سه هفته پیش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، وعده داد “برنامه عمل سازنده‌ای را از طریق مجاری مناسب ارائه خواهد کرد.

منبع : بی بی سی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید