ترامپ سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را “منفعل و ساده‌لوح” خواند

0
1253

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) در توییتی نوشت: «به نظر می‌رسد که افراد سرویس اطلاعاتی در رابطه با آنچه به تهدید ایران مربوط می‌شود، شدیدا منفعل و ساده‌لوح هستند. آنان اشتباه می‌کنند.» به نظر ترامپ از زمانی که آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج شده، این کشور تغییر کرده، اما هنوز تهدیدی ممکن به شمار می‌رود. ترامپ در این زمینه به آزمایش موشکی ایران اشاره کرد و به تمسخر نوشت: «شاید بد نباشد ماموران اطلاعاتی دوباره به مدرسه بروند.» واکنش ترامپ در این زمینه ظاهرا به سخنان دان کوتز، هماهنگ‌کننده‌ سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، بازمی‌گردد که گفته بود ایران در حال حاضر روی ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای کار نمی‌کند. کوتز در برابر کمیسیون سرویس‌های اطلاعاتی مجلس سنا گفته بود: «ما فکر نمی‌کنیم که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی انجام دهد که به باور ما برای ساختن یک جنگ‌افزار هسته‌ای ضروری هستند.»

ترامپ سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را “منفعل و ساده‌لوح” خواند

01.02.2019 ـ دویچه وله

دونالد ترامپ با ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی کشور خود درباره‌ ایران مخالفت و آنها را به بی‌اطلاعی متهم کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافقنامه‌ اتمی پایبند است.

    
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) در توییتی نوشت: «به نظر می‌رسد که افراد سرویس اطلاعاتی در رابطه با آنچه به تهدید ایران مربوط می‌شود، شدیدا منفعل و ساده‌لوح هستند. آنان اشتباه می‌کنند.»

به نظر ترامپ از زمانی که آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج شده، این کشور تغییر کرده، اما هنوز تهدیدی ممکن به شمار می‌رود. ترامپ در این زمینه به آزمایش موشکی ایران اشاره کرد و به تمسخر نوشت: «شاید بد نباشد ماموران اطلاعاتی دوباره به مدرسه بروند.»

واکنش ترامپ در این زمینه ظاهرا به سخنان دان کوتز، هماهنگ‌کننده‌ سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، بازمی‌گردد که گفته بود ایران در حال حاضر روی ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای کار نمی‌کند.

کوتز در برابر کمیسیون سرویس‌های اطلاعاتی مجلس سنا گفته بود: «ما فکر نمی‌کنیم که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی انجام دهد که به باور ما برای ساختن یک جنگ‌افزار هسته‌ای ضروری هستند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هماهنگ‌کننده‌ سرویس‌های اطلاعاتی بدین‌سان با اظهارات ترامپ و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌ آمریکا مخالفت کرد. هر دوی آنان اطلاعات در این زمینه را موثق خوانده بودند که ایران هرگز از ساخت جنگ‌افزار اتمی دست برنداشته است.

این اطلاعات بخشی از پایه‌ تصمیم ترامپ برای پایان دادن به مشارکت آمریکا در توافقنامه‌ هسته‌ای با ایران (برجام)  بود.

روز گذشته جینا هسپل، رئیس سازمان سیا نیز گفت که با وجود خروج آمریکا از توافق اتمی سال ۲۰۱۵، ایران هنوز به مفاد برجام متعهد است. هسپل به کمیسیون سرویس‌های اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا گفت: «در حال حاضر ایرانی‌ها به لحاظ فنی با برنامه جامع اقدام مشترک هماهنگ هستند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران، در توییتر اختلاف نظر میان ترامپ و سرویس اطلاعاتی آمریکا را مسخره کرد و نوشت: «وقتی که سرویس‌های اطلاعاتی سخنان خود پرزیدنت، جنگ‌‌افروزان در دولت او و اسرائیل را نقض می‌کنند. او باید از آغاز به حرف اتحادیه‌ اروپا، سازمان ملل و مقامات سابق آمریکا گوش می‌کرد.»

به موازات آن امروز چهارشنبه (۳۰ ژانویه) یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافقنامه‌ بین‌المللی عمل می‌کند. آمانو خاطرنشان ساخته که بسیار مهم است ایران همچنان به تعهدات خود پایبند بماند.

در همین زمینه:

WWW LINKS

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید