اختلاف‌ نظر در دولت آمریکا بر سر تحریم‌های نفتی ایران

0
844

خبر مربوط به اختلاف نظر بین جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، چند روز پیش در رسانه‌های آمریکا منتشر شده بود. اکنون بر اساس گزارشی که روزنامه “وال‌ استریت ‌ژورنال” منتشر کرده، مشخص شده است که موضوع بر سر نگرانی آمریکا از شکافی است که می‌تواند در مناسبات این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا روی دهد. خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) به اختلاف نظر مسئولان آمریکا بر سر تحریم‌های مالی ایران و ارتباط سامانه مالی این کشور با سوئیفت پرداخته است. تحریم‌های آمریکا علیه ایران به موازات تحریم‌های نفتی، هدف قطع رابطه بانکی ایران با شریان‌های مالی بین‌المللی را دنبال می‌کند. اخراج ایران از شبکه مالی “سوئیفت” در دور گذشته تحریم‌های ایران، یعنی در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نیز اتفاق افتاده بود. اما به باور کارشناسان این بار اوضاع تغییر کرده است. وزیر خزانه‌داری آمریکا و کسانی که با تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران مخالفند دو دلیل را برمی‌شمارند: یکی اینکه اروپا برخلاف دور پیشین تحریم‌های ایران با سیاست آمریکا در این زمینه همراهی نمی‌کند. در آن هنگام اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان در پیشبرد تحریم‌ها هم‌صدا بودند. حال آنکه این بار اتحادیه اروپا، چین و روسیه آشکارا با سیاست‌ تحریم‌های حداکثری آمریکا همراهی نمی‌کنند.

اختلاف‌ نظر در دولت آمریکا بر سر تحریم‌های نفتی ایران

31.10.2018 دویچه وله

با نزدیک شدن زمان آغاز مرحله دوم سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران، بین مسئولان دولت آمریکا در رابطه با شدت اجرای این تحریم‌ها اختلاف‌ نظر وجود دارد. نگرانی مسئولان درباره مناسبات آمریکا با  متحدان اروپایی است.

    
استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکااستیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا

تا روز ۱۳ آبان (چهارم نوامبر)، یعنی آغاز دور جدید تحریم‌های ایران، چند روزی بیش نمانده است. این در حالی است که رسانه‌ها از شدت‌گیری اختلاف نظر بین مسئولان آمریکا درباره دامنه تحریم‌های ایران خبر می‌دهند.

خبر مربوط به اختلاف نظر بین جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، چند روز پیش در رسانه‌های آمریکا منتشر شده بود. اکنون بر اساس گزارشی که روزنامه “وال‌ استریت ‌ژورنال” منتشر کرده، مشخص شده است که موضوع بر سر نگرانی آمریکا از شکافی است که می‌تواند در مناسبات این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا روی دهد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) به اختلاف نظر مسئولان آمریکا بر سر تحریم‌های مالی ایران و ارتباط سامانه مالی این کشور با سوئیفت پرداخته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تحریم‌های آمریکا علیه ایران به موازات تحریم‌های نفتی، هدف قطع رابطه بانکی ایران با شریان‌های مالی بین‌المللی را دنبال می‌کند. اخراج ایران از شبکه مالی “سوئیفت” در دور گذشته تحریم‌های ایران، یعنی در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نیز اتفاق افتاده بود. اما به باور کارشناسان این بار اوضاع تغییر کرده است.

اتحادیه اروپا و تحریم‌های ایران

وزیر خزانه‌داری آمریکا و کسانی که با تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران مخالفند دو دلیل را برمی‌شمارند: یکی اینکه اروپا برخلاف دور پیشین تحریم‌های ایران با سیاست آمریکا در این زمینه همراهی نمی‌کند. در آن هنگام اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان در پیشبرد تحریم‌ها هم‌صدا بودند. حال آنکه این بار اتحادیه اروپا، چین و روسیه آشکارا با سیاست‌ تحریم‌های حداکثری آمریکا همراهی نمی‌کنند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و از مخالفان سرسخت دولت ایران در آمریکاجان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و از مخالفان سرسخت دولت ایران در آمریکا

منوچین از این رو بر این باور است که کاهش سطح تحریم‌ها شاید بتواند همراهی اروپا را نیز به‌همراه داشته باشد و دنبال کردن سیاست حداکثری تحریم‌ها می‌تواند آمریکا را در پیشبرد این سیاست منزوی کند.

دلیل دومی که مخالفان تحریم‌های حداکثری به آن اشاره دارند، متوجه قطع رابطه ایران با سوئیفت است. به باور آن‌ها راهکاری که اروپا برای ممکن ساختن مناسبات مالی با ایران در نظر گرفته است، می‌تواند عملا منجر به شکل‌گیری یک مسیر ارتباطات مالی مستقل اروپایی شود.

به باور آن‌ها این سیاست نه تنها از اهمیت “سوئیفت” می‌کاهد، بلکه عملا منجر به آن می‌شود که کشورهای دیگر به دنبال جایگزین کردن دلار با ارز دیگری و از جمله با یورو باشند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه فرانسه گفته است که “راهکار مالی” که اروپا برای ممکن ساختن تراکنش‌های مالی با ایران پیش‌بینی کرده است، اهمیتی بیش از مناسبات بازرگانی با ایران دارد و اروپا درصدد است که با استفاده از چنین شیوه‌هایی از کمپانی‌ها و شرکت‌های اروپا در معاملات بین‌المللی به طور درازمدت پشتیبانی کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که از تحریم‌های حداکثری ایران پشتیبانی می‌کند، معتقد است که آمریکا باید این سیاست را اجرا کند. به باور او، حتی قائل شدن معافیت برای واردات نفت از ایران موضوعیت ندارد، چون بسیاری از کشورها از هم اکنون خرید نفت خود از ایران را متوقف کرده‌اند. اشاره بولتون از جمله به قطع واردات نفت ایران از سوی شرکت ملی نفت چین است. شرکت ملی نفت چین اعلام کرده است که در ماه نوامبر هیچ سفارشی برای خرید نفت ایران نداده است.

در همین زمینه:

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید