«هر کس از موصل بگریزد با گلوله داعش کشته می‌شود»

0
453

واحدهای عراقی در دومین روز عملیات بازپس‌گیری موصل در این کشور هنوز از ورودی‌های شهر کیلومترها دورند با این حال بنا بر اطلاعاتی که خود داده‌اند به نظر می‌رسد که آ‌‌ن‌ها بسیار سریع‌تر از برنامه پیش می‌روند. منابع عراقی می‌گویند، ارتشیان و پیشمرگه‌های کرد در ۲۴ ساعت نخست عملیات آزادسازی موصل از چنگ شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” (داعش) ۲۰ روستا را آزاد کرده‌اند. سربازان عراقی از جبهه‌های جنوب و جنوب شرقی و پیشمرگه‌ها از جبهه شرقی به سوی موصل پیش می‌روند. آن‌ها در این مسیر از پشتیبانی ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا برخوردارند. پیشمرگه‌ها می‌گویند، جگنده‌های ائتلاف به ۱۷ موضع “دولت اسلامی” در خطوط جبهه حمله کرده‌اند.

«هر کس از موصل بگریزد با گلوله داعش کشته می‌شود»

20.10.2016

ارتش عراق از نتایج نخستین روز عملیات بازپس‌گیری موصل ابراز خرسندی کرده است. اما عده زیادی از غیرنظامیان در این میان حبس شده‌اند. آن‌ها نه راه پس دارند و نه پیش.

Irak Konflikte (Getty Images/AFP/A. Al-Rubaye) نیروهای عراقی در ۴۰ کیلومتری جنوب موصل

واحدهای عراقی در دومین روز عملیات بازپس‌گیری موصل در این کشور هنوز از ورودی‌های شهر کیلومترها دورند با این حال بنا بر اطلاعاتی که خود داده‌اند به نظر می‌رسد که آ‌‌ن‌ها بسیار سریع‌تر از برنامه پیش می‌روند.

منابع عراقی می‌گویند، ارتشیان و پیشمرگه‌های کرد در ۲۴ ساعت نخست عملیات آزادسازی موصل از چنگ شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” (داعش) ۲۰ روستا را آزاد کرده‌اند.

سربازان عراقی از جبهه‌های جنوب و جنوب شرقی و پیشمرگه‌ها از جبهه شرقی به سوی موصل پیش می‌روند. آن‌ها در این مسیر از پشتیبانی ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا برخوردارند. پیشمرگه‌ها می‌گویند، جگنده‌های ائتلاف به ۱۷ موضع “دولت اسلامی” در خطوط جبهه حمله کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: نخستین پیروزی‌ها در عملیات آزادسازی موصل

نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده که جت‌های جنگی ترکیه هنوز در عملیات موصل شرکت نکرده‌اند اما اگر نیاز باشد وارد عملیات خواهند شد.

در شمال و شمال شرقی موصل نفرات عراقی ۸۰ کیلومتر از جاده موصل ـ اربیل را زیر کنترل خود در آورده‌اند. به علاوه، در مناطق به شدت مین‌گذاری‌شده اطراف موصل چهار خودروی بمب‌گذاری‌شده منهدم شده است.

سخنگوی پیشمرگه‌های کرد گفت، به این واحدها بعد از تصرف چندین روستا استراحت داده شده است. مسعود بارزانی، رئیس ‌اقلیم کردستان عراق به شبکه خبری “الجزیره” گفته است، منطقه‌ای به وسعت ۲۰۰ کیلومتر مربع در حومه موصل آزاد شده است. هنوز از سوی نیروهای عراقی و پیشمرگه‌ها اطلاعاتی در مورد تعداد تلفات دریافت نشده است.

ارزیابی پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید، پیشروی‌ها در عملیات موصل بیش از حد انتظار بوده است. با این حال این جنگ دشوار است و طولانی خواهد بود.

موصل آخرین پایگاه شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” در عراق است. این شهر قبل از ورود این نیروها حدود دو میلیون نفر جمعیت داشت. اما با ورود نفرات “دولت اسلامی” صدها هزار نفر از آن گریختند و شهر و حومه آن اینک بین یک میلیون و دویست‌هزار تا یک و نیم میلیون نفر سکنه دارد.

مردم محبوس

یک مرد ۳۵ ساله عراقی به روزنامه “گاردین” گفته است که نیروهای مسلح “دولت اسلامی” با موتورسیکلت در شهر گشت می‌زنند. آن‌ها پایگاه‌های خود را میان سکنه غیر نظامی بنا کرده‌اند و سلاح‌هایشان را در مناطق مسکونی انبار می‌کنند. مردم بیم آن دارند که به همین جهت هدف بمباران‌ها قرار بگیرند.

او گفت، فرار تقریبا غیر ممکن است. در اطراف شهر خندق کنده شده است. مردی دیگر از موصل نیز گفت: «هر که فرار کند به ضرب گلوله کشته می‌شود.»

او می‌گوید، “دولت اسلامی” در مرکز شهر لاستیک‌های خودروها را آتش می‌زند تا مواضعشان دیده نشود. او افزود که مردم آرزوی فرار دارند: «ما اعدام‌های زیادی دیده‌ایم، کسانی که در قفس غرق شدند یا افرادی که از بام‌ها به پایین پرت شدند.»

بیشتر بخوانید: هشدار ارتش عراق به مردم در آستانه نبرد برای آزادسازی موصل

بسیاری دیگر نیز منتظر فرصت ‌مناسب‌اند تا مخالفت خود با شبه‌نظامیان حاکم بر شهر را نشان دهند و اولین نشانه‌های این نافرمانی نیز اکنون دیده می‌شود. “دولت اسلامی” استفاده از تلفن‌های همراه در انظار عمومی را ممنوع کرده ولی اکنون مردم بار دیگر از تلفن‌های همراه خود در شهر استفاده می‌کنند.

پیتر هاوکینز، نماینده یونیسف در عراق می‌گوید، بیش از ۵۰۰ هزار کودک و خانواده‌هایشان در موصل در هفته‌های آتی در خطر قرار دارند. آن‌ها ممکن است آواره شوند یا در میانه این جنگ جان خود را از دست بدهند. یونیسف خواسته که در عملیات بازپس‌گیری موصل به‌ویژه تلاش شود که جان بچه‌ها محفوظ بماند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید