در ذهن یک داعشی چه می‌گذرد؟

0
1504

 برنامه داعش برای حمله به غرب و مناطق خارج از عراق و سوریه چیست؟ دیدم در فرانسه، بلژیک، ترکیه، لبنان و دیگر جاها چه کرده است.
برادرانمان در اروپا، آمریکا و کل دنیا مشغول آماده کردن سورپرایزهایی هستند. آنچه قبلاً انجام داده‌ایم در مقایسه با این سورپرایزها شبیه یک جک خواهند بود.

{literal}{{/literal}شبکه اروپایی داعش که عمدتاً از اعضای آموزش‌دیده در سوریه و عراق تشکیل شد،ه به‌طور کامل گزارش‌شده‌اند و حتی قبل از اینکه داعش اراضی خود را از دست دهد به خاورمیانه بازگشتند. در آمریکا، تعداد عملیات کنترل داعش مشخص نیست. هرچند بدون شک از میزانی که ادعا می‌شود بسیار کمتر است.{

بررسی وضعیت داعش در گفت و گو با “ابوجهاد”
در ذهن یک داعشی چه می‌گذرد؟
فرارو- مایکل ویس| داعش گفته به راهش ادامه می‌دهد و قلمرو خود را گسترش خواهد داد. اما تحت حملات و فشارهای بی‌امان روزبه‌روز محدودتر می‌شود. چگونه هوادارانش عقیده دارند داعش پایدار خواهند ماند؟ در اینجا با یکی از آن‌ها گفتگو شده است.

به گزارش فرارو به نقل از دیلی بیست، معمولاً اعضای داعش از مصاحبه با خبرنگاران غربی خجالت می‌کشند. دلیل سرمایه‌گذاری استادانه داعش بر رسانه‌ها و تبلیغات به‌عنوان یک سلاح این است که شعارشان “از ما بشنوید، نه درباره ما” به این منظور طراحی‌شده که به داوطلبان و افراد بالقوه برای عضویت نشان دهد رسانه‌ی صهیونیست‌ها تماماً دروغ است. حقیقت والای “داعش” را می‌توان تنها با پیوستن به آن و گوش دادن به آنچه مبلغان داعشی می‌گویند درک کرد.

چندین هفته از طریق یک واسطه با مردی که نامش را ابوجهاد می‌گذارم در ارتباط بودم و سعی می‌کردم متقاعدش کنم با یک خبرنگار آمریکایی صحبت کند. بالاخره با بی‌میلی قبول کرد. اما قول گرفت هویت واقعی و نقشش در سازمان را فاش نکنم که البته به‌هیچ‌وجه نقش ارشد و یا حتی میانی هم نداشت. او شهروند و کارمند خلافت داعش است و مهم‌تر از همه در پایتخت بالقوه رقه زندگی می‌کند.

علاقه داشتم ذهن یک معتقد واقعی به داعش را کاوش کنم. اکنون‌که داعش یکی پس از دیگری شهرهای خود در عراق و سوریه را از دست می‌دهد، اعضایش درباره همبستگی و وفاداری خود چه فکر می‌کنند؟ من با داعشی های فراری زیادی مصاحبه کردم که نظرات رک و شاید سلیقه‌ای از دوستان سابق خود ارائه دادند. اما چه چیزی به آن‌ها انگیزه می‌دهد که در این دوران به ابوبکر البغدادی وفادار بمانند؟

به ابو جهاد قول دادم پاسخ‌هایش به سؤالاتم را کامل منتشر کنم. مواقعی که اظهاراتش آشکارا با حقیقت در تناقض است، تفسیر خودم را اضافه کرده ام.

برای داعش چه‌کاری انجام می‌دهی؟
من سمت‌های مختلفی داشتم و اصلاً مهم نیست در زمان جنگ چه پستی داشته باشی. در این دوران قاضی‌ها، دانشمندان، پزشک‌ها، پرستاران همه در کنار هم با دشمنان خدا می‌جنگند.

خوب، قبل از انقلاب سوریه چه‌کار می‌کردی و کی به این کشور رسیدی؟
من اهل غزه هستم اما در کویت به دنیا آمدم و بزرگ شدم. من و خانواده‌ام مجبور شدیم در اولین جنگ خلیج (فارس) آنجا را ترک کنیم و به مصر رفتیم. به مدرسه رفتم و از کالجی در مصر فارغ‌التحصیل شدم. در اوایل سال 2012 به سوریه رفتم.

چقدر به ایدئولوژی و جهان‌بینی داعش متعهد هستی؟ آیا مستقیم به این گروه پیوستی یا از گروه شورشی دیگری وارد داعش شدی؟
من به جبهه نصرت (گروه رسمیِ القاعده در سوریه که اکنون به جبهه فتح شام تغییر نام داده است) پیوستم. در جریان درگیری میان جبهه نصرت و داعش (اوایل سال 2014)، به داعش پیوستم زیرا می‌دانستم در آستانه اعلام تولد حکومت اسلامی است. جبهه نصرت چشم‌انداز روشنی نداشت.

اکنون زندگی در رقه چگونه است؟ جنگ با نیروهای ائتلاف چه تأثیری بر روحیه و روند کاری شما داشته؟
به لطف خدا که به ما این فرصت را داد که در زندگی‌مان تشکیل حکومت اسلامی را ببینیم، رقه پایتخت حکومت اسلام است و پایتخت باقی خواهد ماند. ما اینجا زندگی اسلامی خوبی داریم. درست است که هرازگاهی حملات هوایی داریم، اما ما مسلمانیم و می‌دانیم ایجاد دولت اسلامی آسان نخواهد بود. می‌دانیم که باید مبارزه کنیم و مسیر سختی را در پیش خواهیم داشت.

اگر به دوران استقرار دیگر ملت‌ها در طول تاریخ نگاه کنیم، از موقعیتی که ما الآن در آن هستیم عبور کرده‌اند. مثلاً آمریکا قبل از اینکه به شکل کنونی دربیاید سال‌ها درگیر جنگ داخلی بود. فرانسه نیز یک انقلاب سی‌ساله را تجربه کرد. ما تنها دو سال است که دولت اسلامی خود را اعلام کرده‌ایم و اکنون همان‌طور که می‌بینید کل دنیا علیه ما هستند؛ اما با این‌حال داریم قلمرو خود را گسترش می‌دهیم و در سراسر جهان حضور داریم.

{literal}{{/literal}در حقیقت داعش حدود نیمی از اراضی تحت کنترلش در جولای 2014 در عراق و حدود یک‌پنجم قلمرو در سوریه را از دست‌داده است. “ولایت” و یا استان‌هایی در شبه‌جزیره سینا، لیبی، افغانستان، روسیه و … ایجاد کرده است. موج حملات تروریستی این گروه به غرب، آسیا و دیگر کشورهای خاورمیانه صدر اخبار بین‌المللی در سال‌های 2015 و 2016 بوده است.{literal}}{/literal}

 پشتیبانی و حمایت داخلی از داعش را در میان افراد حاضر در رقه چگونه می‌بینی؟
رقه ای ها ساکنان پایتخت داعش هستند و از زندگی در صلح و امنیت رضایت دارند. برخی از آن‌ها رقه را ترک کردند، اما اکثرشان شهر رقه را با دنیا هم عوض نمی‌کنند.

{literal}{{/literal} هیچ سازمان “آگاهی بخشی” برای مخالفت با داعش در رقه به وجود نیامده است. اما جنبش‌های مقاومت قابل‌توجهی در رقه وجود دارد، مانند “رقه در سکوت سلاخی می‌شود” و “چشم‌ها بر رقه” که اعضایش توسط تروریست‌ها در سوریه و جنوب ترکیه دستگیر و کشته می‌شوند. میزان واقعی حمایت ساکنان رقه از داعش مشخص نیست و تا زمانی که ارتش تروریستی از شهر بیرون رانده نشوند معلوم نخواهد شد.{literal}}{/literal}

داعش در دو سال گذشته بسیاری از رهبران ارشد مانند ابوعلی الانباری، ابومسلم ترکمنی و اکنون ابو عمر الشیشانی را ازدست‌داده است. چه کسانی جایگزین آن‌ها شده‌اند و آیا فکر می‌کنی مرگشان بر داعش تأثیر داشته؟
مرگ رهبران و امیران ارشد هیچ تأثیری بر ما نخواهد داشت. افراد و اسامی مهم نیستند. مهم‌ترین چیز ایدئولوژی ماست. در سال 2006، آمریکایی‌ها ابو مصعب الزرقاوی (بنیان‌گذار القاعده در عراق) و بسیاری دیگر را کشتند، اما این کار مانع استقرار داعش نشد. ابوبکر البغدادی تنها یک انسان است. او کسی است که تولد حکومت اسلامی را اعلام کرد. اما تنها راه ابو مصعب الزرقاوی ( تروریست و نظریه‌پرداز القاعده و متولد حلب) و ابو مصعب سوری را ادامه داد. حضرت محمد 1400 سال پیش درگذشت. آیا اسلام پایان یافت؟ همیشه مردانی وجود خواهند داشت که زندگی خود را در راه خدا وقف کنند. دشمنان می‌توانند افراد را بکشند اما ایدئولوژی نمی‌میرد.

{literal}{{/literal} اینجا ابو جهاد به نکته‌ای اشاره دارد: داعش برای تبدیل‌شدن به یک گروه شورشی چریکی انعطاف‌پذیر سیزده سال وقت داشته و از مرگ رهبران متوالی نجات‌یافته یا حتی پیشرفت کرده است. با دادن تقدس به هر “امیر” یا “خلیفه” جدید، خود را طبق ترکیب سطوح فوقانی تغییر می‌دهد. اشاره ابو جهاد به ابوبکر البغدادی به‌عنوان “تنها یک انسان” بسیار جالب است. هرچند که البغدادی نیز همانند تمام ساکنان خلافت مشمول همان قوانین شریعت می‌باشد، اما همه‌کسانی که به این گروه می‌پیوندند باید به البغدادی سوگند وفاداری یاد کنند: او “خلیفه” است. این اظهارات نشان می‌دهد داعش از الآن برای دوران پس از البغدادی برنامه‌ریزی کرده تا در صورت اسیر و یا کشته شدن وی آمادگی داشته باشد.{literal}}{/literal}

 فکر می‌کنی داعش امسال رقه و موصل را از دست خواهد داد؟ مبارزان درباره از دست دادن منبج چه می‌گویند؟
ما منبج را از دست ندادیم. ما برای ایمنی ساکنان و غیرنظامیان عقب‌نشینی کردیم. روزانه تحت صدها حمله هوایی قرار می‌گرفتیم. شکست در یک نبرد به معنای شکست در جنگ نیست.

{literal}{{/literal}این تصور کاملاً بی‌معناست. داعش از ساکنان منبج به‌عنوان سپر انسانی برای تخلیه مبارزان و تجهیزات خود در رویارویی با نیروهای زمینی کرد و نیروی هوایی آمریکا استفاده می‌کرد. تصاویر کاروان در حال عقب‌نشینی آن‌ها که ائتلاف نمی‌توانست به دلیل تعداد زیاد غیرنظامیان آن را بمباران کند، همه‌جا پخش شد. همچنین دلیل و شواهد قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که منبج با برنامه‌ریزی تاکتیکی و برای حفظ منابع قربانی شد. این شهر دروازه مهمی برای قاچاق جنگجویان خارجی، سلاح و پول به داخل و خارج از ترکیه بود.{literal}}{/literal}

نمی‌توانم کاملاً انکار کنم که بخشی از مناطق خلافت را از دست دادیم. اما جهان را غافلگیر خواهیم کرد. همان‌طور که دو سال پیش با حمله به عراق این کار را کردیم.

همچنین، باید به همه بفهمانیم که داعش هیچ مرز و نقشه‌ای ندارد. تا اشغال کل دنیا به گسترش خود ادامه می‌دهیم. همان‌طور که الآن هم می‌بینید در همه‌جا حضور داریم و برادرهایمان در تمام دنیا فعالیت می‌کنند. همان‌طور که گفتم، ممکن است در یک یا دو نبرد شکست بخوریم اما جنگ هنوز تمام نشده. مهم نیست چقدر سلاح و مهمات دارید و یا چند هواپیما ما را بمباران می‌کنند، در آخر این ما هستیم که در این جنگ پیروز خواهیم شد. ما به خاطر خدا می‌جنگیم. اما شما هیچ دلیلی برای مبارزه ندارید.

 برنامه داعش برای حمله به غرب و مناطق خارج از عراق و سوریه چیست؟ دیدم در فرانسه، بلژیک، ترکیه، لبنان و دیگر جاها چه کرده است.
برادرانمان در اروپا، آمریکا و کل دنیا مشغول آماده کردن سورپرایزهایی هستند. آنچه قبلاً انجام داده‌ایم در مقایسه با این سورپرایزها شبیه یک جک خواهند بود.

{literal}{{/literal}شبکه اروپایی داعش که عمدتاً از اعضای آموزش‌دیده در سوریه و عراق تشکیل شد،ه به‌طور کامل گزارش‌شده‌اند و حتی قبل از اینکه داعش اراضی خود را از دست دهد به خاورمیانه بازگشتند. در آمریکا، تعداد عملیات کنترل داعش مشخص نیست. هرچند بدون شک از میزانی که ادعا می‌شود بسیار کمتر است.{literal}}{/literal}

___________________________________

جهانی:۳۵ سال بعد از سی خرداد سال شصت فرقه رجوی در چه نقطه ای هست ؟

آرشیو موضوع : نفی خشونت، تروریسم و فرقه گرایی

ادامه فرار سران رده بالای فرقه رجوی از کمپ لیبرتی

در حالیکه بیش از ۲۰۰ تن از مادران و پدران اعضای ساده و فریب خورده گروهک رجوی اخیرا به عراق سفر کرده و خواهان دیدار با فرزندان شدند  خانواده هایی که  بسیاری از آنان  بیش از دو دهه است موفق به دیدار و تماسی نشدند   اشک ریزان و با دلهای شکسته برگشتند و نه کمیساریا  و نه …

ایران فانوس: در محکومیت عملیات تروریستی نیس فرانسه

زمانی که مردم فرانسه خود مابین مردم اروپا قربانی تروریسم کور و افسارگسیخته اند و در تناقض با این، دولتمردان به نحو مشکوکی بساط تشویق و تایید تروریستهای دیگر را در فرانسه مهیا و فراهم می کنند، این پارادوکس قابل توجیه نیست. از آنجا که ما گروهی از قربانیان تروریسم هستیم و در این رابطه اطلاعات مکفی …

علی جهانی:آیا هفتم تیر سال شصت مبارزه بود یا یک اقدام تروریستی؟

آیا هفتم تیر سال شصت مبارزه بود یا یک اقدام تروریستی؟ علی جهانی، وبلاگ آیینه، بیست و چهارم ژوئن ۲۰۱۶:… بعد از اینکه دوسال و نیم که از انقلاب نو پای مردم ایران می گذشت رجوی بر اثر تحریکات و تبلیغات دروغین و بعدش هم تظاهرات مسلحانه در سی خرداد سال شصت اعلام مبارزه مسلحانه کرد …

مشعل های انسانی ، در ژوئن ۲۰۰۳ بدستور مریم قجر عضدانلو روشن شد

مشعل های انسانی ، در ژوئن ۲۰۰۳ بدستور مریم قجر عضدانلو روشن شد محمد کرمی، وبلاگ عیاران، هجدهم ژوئن ۲۰۱۵:… این مشعل ها به خاطر چه کسی خود را عرق در آتش کردند ؟ با چه منطقی در عرض سه روز این کار را انجام دادند ؟ این خود سوزی ها به خاطر دستگیری مریم …

مزدا پارسی:فرقه رجوی همه ویژگی های برده داری مدرن را داراست

فرقه رجوی همه ویژگی های برده داری مدرن را داراست بر اساس خاطرات و شهادت های اعضای جدا شده چون نادره افشار ومنیره حبشی،کودکان در قرارگاه های مجاهدین خلق از والدین خود جدانگه داشته می شدند و در مواردی مجبور به کار اجباری می شدند. پس از جنگ اول خلیج،سازمان کودکان را از والدین کاملاً …

جهانی:۳۵ سال بعد از سی خرداد سال شصت فرقه رجوی در چه نقطه ای هست ؟

سی و پنج سال بعد از سی خرداد سال شصت فرقه رجوی در چه نقطه ای هست ؟ علی جهانی، وبلاگ آیینه، شانزدهم ژوئن ۲۰۱۶:… بله با این تفکر ابلهانه رجوی در سی خرداد سال شصت استارت مبارزه مسلحانه را زد و حاصل این به اصطلاح مبارزه که در حقیقت اقدامات تروریستی علیه مردم ایران بوده …

سبحانی: ۱۷ ژوئن ۲۰۰۳ ـ یک روز تاریخی در مبارزه علیه تروریسم و فرقه گرایی

هم اکنون 13 سال از  17 ژوئن 2003  گذشته است و همچنان پرونده  مسعود رجوی …

عمر متین، مظنون حمله کلوب اورلاندو که بود؟

مقام‌های آمریکایی نام مظنون اصلی حمله به کلوب شبانه همجنسگرایان اورلاندو را عمر میرصدیق متین اعلام کرده‌اند. او در جریان حمله پلیس برای آزاد کردن گروگان‌ها کشته شد. عمر متین، ۲۹ ساله، شهروند آمریکا و افغان تبار بود. او در نیویورک به دنیا آمد اما در شهر فورت پیرس در جنوب اورلاندو زندگی می‌کرد. این شهر با ماشین دو …

فرازهایی از کتاب گسستن بندها

 فرقه ها به طور سیستماتیک فوبیاهای مختلفی را در اذهان اعضای خود به وجود می آورند. القای فوبیا یک تکنیک ساده ولی قدرتمند است که توسط فرقه ها برای ایجاد وابستگی و اطاعت در اعضا مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی بوده اند که دیگر اعتقادی به رهبر فرقه و دکترین آن نداشتند، اما نمی توانستند از گروه …

اعضایی که از کودکی و نوجوانی در تملک رجوی بوده اند

اعضایی که از کودکی و نوجوانی در تملک رجوی بوده اند مزدا پارسی، انجمن نجات، مرکز فارس، دوم ژوئن ۲۰۱۶:… سمیه نوجوانی ایرانی – کانادایی بود که مجاهدین با فریبکاری استخدامش کردند و او را به پادگان اشرف فرستادند ، در اشرف به او آموزش های جنگ های چریکی دادند و مجبورش کردند که بماند. …

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید